Urządzenia Liebert® PDX - najnowsza propozycja Emerson Network Power - obsługują centra danych o mocy od 30 do 500 kW. Pracują stabilnie przy temperaturze powietrza powrotnego 380C i przy zakresie temperatury zewnętrznej od -30 do 520C. Zapewniają efektywność do 65%. Są dostępne w wersjach chłodzonych wodą i powietrzem, zależnie od wymagań stawianych instalacji.

Rozwiązanie koncentruje się nie tylko na skutecznym chłodzeniu infrastruktury IT, ale też na efektywności energetycznej. Jest to związane z dużą zmiennością obciążenia małych i średnich centrów danych, do czego powinny dostosowywać się szafy klimatyzacyjne. Na oszczędności energii, a jednocześnie wysoką wydajność chłodniczą, nawet przy częściowych obciążeniu cieplnym wpływają m.in.:

  • technologia odparowania bezpośredniego;
  • praca z czynnikiem R410A;
  • różne sposoby chłodzenia  (np. freecoling z wykorzystaniem powietrza świeżego lub wody) - funkcja fresh air economizer uruchamia opcje  freecolingu, gdy temperatura powietrza zewnętrznego jest niższa niż  powietrza powrotnego;
  • zastosowanie elektronicznego zaworu rozprężnego z oprogramowaniem w sterowniku urządzenia iCOM®;
  • praca wentylatorów Liebert® EC 2.0 nowej generacji;
  • wykorzystanie wysokoefektywnych nawilżaczy (dostępne w dwóch opcjach: nawilżacz na podczerwień i nawilżacz elektrodowy);
  • praca urządzenia zintegrowana ze skraplaczami mikrokanałowymi jednostki zewnętrznej.


Sprężarka Digital Scroll (Copeland) umożliwia płynną regulację wydajności chłodniczej, co w dużym stopniu decyduje o efektywności urządzeń, które przy 50 kW wydajności zużywają średnio 10 kW energii. Przy zastosowaniu sprężarki Digital Scroll z systemem SmartAisleTM, zapotrzebowanie na chłodzenie i powietrze jest spełniane przy wykorzystaniu wyłącznie niezbędnej do chłodzenia ilości mocy. EER wynosi wtedy nawet 5,19 (dla urządzenia o całkowitej wydajności chłodniczej 61 kW).

Urządzenia Liebert® PDX przeznaczone są wyłącznie na rynek EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka). Jak mówi Stefano Mozzato, Dyrektor Sprzedaży Rozwiązań Zarządzania Ciepłem na rynek EMEA, w regionie tym rynek centrów danych jest bardzo zróżnicowany, trzeba sobie radzić z bardzo różną skalą obciążeń, a obsługiwane centra znajdują się w różnych warunkach geograficznych. Liebert® PDX pozwala firmie Emerson Network Power zaoferować system o najwyższej efektywności energetycznej, spełniający też standardy biznesowe co do niezawodności urządzeń, dzięki udoskonalonemu odparowaniu bezpośredniemu.

Źródło i foto: Emerson Network Power