Program ma na celu promowanie innowacyjnego projektowania, badań i praktyki poprzez uznanie osób, które opracowały lub wdrożyły innowacyjne koncepcje technologiczne w chłodnictwie i klimatyzacji w krajach rozwijających się w celu zminimalizowania potencjału globalnego ocieplenia (GWP). Program wspiera starania OzonAction w gromadzeniu i dzieleniu się historiami sukcesów na temat nowych projektów i najlepszych praktyk, które można wprowadzić w krajach rozwijających się w ramach sprostania celom Protokołu Montrealskiego.

W 2019 roku nagrody otrzymało 5 projektów obejmujących 2 różne kategorie - zastosowania mieszkaniowe oraz zastosowania komercyjne / przemysłowe:

- w Inidiach Low Charge Ammonia Vapor Compression Refrigeration System implemented 

- w Chinach HFC-161 Application for High Cooling Capacity Household Air Conditioners implemented 

- w Arabii Saudyjskiej Packaged Chillers with Integrated Air Handling Units Using HFC-32 and HC-290 implemented

- w Tajlandii CO2 Transcritical Refrigeration System for a Hot-and-Humid Region implemented 

- w Brazylii Low Charge Propane Chiller for a Supermarket Refrigeration System implemented 

Aktualnie przyjmowane są zgłoszenia do nagrody 2020 Lower-GWP Innovation Award za pośrednictwem portalu ASHRAE-OzonAction https://www.ashrae.org/professional-development/ashrae-unep-portal z terminem składania wniosków 1 września 2020 r. Zainteresowani kandydaci powinni uważnie przeczytać warunki i informacje zamieszczone na stronie.