Inwestorzy indywidualni, decydując się na rozwiązania energooszczędne, coraz częściej myślą o nich jako o sieci współpracujących urządzeń i wybierają coraz bardziej złożone systemy. - Z doświadczeń naszych instalatorów pomp ciepła wynika, że połowa domów jednorodzinnych z pompami ciepła wyposażona jest także z system wentylacyjny z rekuperacją - mówi dr inż. Małgorzata Smuczyńska, Menedżer ds. marki NIBE. Firma wprowadza do oferty rekuperator NIBE GV-HR110, jako rozwiązanie uzupełniające do pomp ciepła.

Energooszczędność z certyfikatem
NIBE GV-HR110 przeznaczony jest do domów jednorodzinnych: GV-HR110-250 do budynków o powierzchni użytkowej do 210 m2, zaś GV-HR110-400 - 360 mi plasuje się w segmencie produktów wysokojakościowych. Rekuperator wyposażono w przeciwprądowy wymiennik ciepła, energooszczędne wentylatory z elektroniczną komutacją EC z łopatkami pochylonymi do przodu, filtr powietrza nawiewnego F7 oraz filtr powietrza wywiewnego G4. - Oczywiste było, że wprowadzone na rynek polski urządzenie będzie spełniało wymagania stawiane centralom wentylacyjnym z odzyskiem ciepła, stosowanych w budynkach w standardzie NF-40 i NF-15, kwalifikującym je do uzyskania dopłat NFOŚiGW - mówi Małgorzata Smuczyńska. - Nie ograniczamy się do deklaracji parametrów, nasze urządzenia mają certyfikaty Instytutu Domów Pasywnych (Passivhaus Institut) w Darmstadt.

Urządzenia wyposażono też w sterownik, skonfigurowany fabrycznie, ale z możliwością łatwego dostosowania ustawień do indywidualnych preferencji użytkownika i powierzchni użytkowej budynku. Sterownik rekuperatora umożliwia programowanie czterech prędkości wentylatora, programowanie czasowe, ustawienie kalendarza tygodniowego, uruchomienie funkcji bypass, szybkiego przewietrzania, ustawienie alarmu wymiany filtra, pomiar 5 wartości temperatury (pomieszczenie, wywiew, nawiew, czerpnia, wyrzutnia) i stały monitoring racy urządzenia.

Miejsce na rynku

Małgorzata Smuczyńska szacuje, że na polskim rynku wciąż jest miejsce na konkurowanie wysokojakościowym produktem. - Instalatorzy wysoko oceniają możliwość oferowania klientom kompleksowego rozwiązania - mówi. - W tej chwili na rynku jest kilku dostawców, przy czym wielu z nich wprowadza pod swoją marką rozwiązania od jednego producenta. Firma planuje rozszerzenie zakresu urządzeń o kilka wersji (np. z dodatkową nagrzewnicą wstępną) oraz o większe wydajności.

Zainteresowani instalatorzy mogą do końca roku wprowadzić nowe rozwiązanie... z pompą, a za to za pół ceny. Rekuperator kupowany z gruntową pompą ciepła jest o połowę tańszy. Warunki promocji dostępne są tutaj.