Zarówno flagowe rozwiązania, jak i nowości prezentowało na swoich stoiskach 101 wystawców z Polski, Niemiec, Czech, Słowacji, Litwy, Ukrainy, Austrii, Holandii, Turcji oraz Chin (firmy zagraniczne stanowiły 30% wszystkich wystawców). Ich ekspozycję obejrzało w dniach 23-25 września ponad 3800 zwiedzających, a blisko 900 osób uczestniczyło w konferencjach, wykładach i forach branżowych.

Z obserwacji redakcji HVACR.pl, która patronowała targom, wynika, że firmy zajmujące się pompami ciepła zwracały uwagę zwiedzających na dwa aspekty swojej działalności – pompy ciepła powietrze-powietrze oraz nowości, dodatkowo poprawiające efektywność energetyczną oferowanych systemów. Przykładem takich rozwiązań są wymiennik ciepła z oferty Ochsner z szerszym rozstawem lamel, zabezpieczony w ten sposób przed zamarzaniem czy rekuperator z oferty Nibe, tworzący z pompami ciepła system zapewniający jeszcze wyższe oszczędności dla domów jednorodzinnych. Nie zabrakło też firm specjalizujących się w klimatyzacji (Panasonic, Climajar), które pokazywały zarówno rozwiązania energooszczędne, jak i zastosowanie pomp ciepła do współpracy z urządzeniami wentylacyjnymi czy klimatyzacyjnymi.

Wśród spotkań branżowych, największe zainteresowanie wzbudził III Kongres Polskiej Organizacji Rozwoju Pomp Ciepła (PORT PC). Dyskutowano o możliwościach polskiego rynku oraz rentowności pomp ciepła, szczególnie w budynkach energooszczędnych. O barierach rozwoju inwestycji w OZE (nie tylko pompy ciepła) i sposobach na ich pokonanie rozmawiano też podczas IV Dnia Samorządowca. Nie brakowało spotkań z zakresu fotowoltaiki, praktycznego stosowania OZE czy energetyki wodnej.

Publiczność III Kongresu Polskiej Organizacji Rozwoju Pomp Ciepła. Fot. PORT PC.

 - Frekwencja zwiedzających dopisała, co wzbudzało zadowolenie wystawców, którzy mieli okazję promować swoje produkty w szerokim gronie potencjalnych klientów. Osoby, które odwiedzają nasze targi coraz częściej przekonują się o tym, że czyste technologie nie muszą być drogie. Konkurencja na rynku jest coraz większa, co znajduje odzwierciedlenie w spadających cenach, które stają się są coraz bardziej przystępne dla przeciętnych osób – mówi Małgorzata Bartkowski z firmy REECO Poland.

Podczas targów wręczono Puchar RENERGY AWARD. Tytułem Wybitnej Osobowości w branży energii odnawialnej uhonorowany został dr. inż. Marek Miara - pracownik naukowy i lider grupy „Pompy ciepła” w Instytucie Fraunhofera ISE we Freiburgu. Przyznano też dwie nagrody w kategorii Innowacyjna Technologia. Otrzymały je firmy: SELFA GE S.A. (fotowoltaika) i Galmet (ogrzewnictwo).


Dr inż. Marek Miara. Fot. PORT PC

Targi odbywały się w warszawskim Centrum EXPO XXI, wstęp dla zarejestrowanych zwiedzających był bezpłatny. Organizatorem imprezy jest REECO Poland Sp. z o.o. (część grupy REECO). Kolejna firmowana przez REECO impreza polska – targi InErg – odbędzie się we Wrocławiu, 15-16 kwietnia 2015 roku.

Zdjęcie główne - fot. Renexpo