48-latek oskarżony jest o próbę zatruca rtęcią rodziny z dzielnicy Queens w Nowym Jorku, która uporczywie skarżyła się na wadliwie działającą klimatyzację.

Udowodniono, że serwisant i jednocześnie właściciel firmy klimatyzacyjnej, umieścił rtęć w otworach urządzeniach klimatyzacyjnych, aby zemścić się na właścicielach posesji z nazbyt częste wezwania do serwisu klimatyzacji.

Próbę otrucia media opisywały w maju 2018. W listopadzie 2018, po zebraniu dowodów i przesłuchaniu świadków, Yuriy Kruk (48 l.) właściciel firmy klimatyzacyjnej A + HVAC i Kitchen Corporation został oskarżony o próbę otrucia rodziny. Rodzina skarżyła się na klimatyzację zmontowaną w 2007 roku swoim domu, do której wzywała nie raz serwisanta. Latem 2015 roku pozwany oznajmił właścicielowi domu, że system nie może zostać naprawiony i ostatecznie w lipcu tego samego roku wymienił urządzenie instalując nowy klimatyzator.

Z zeznań świadków: „Kiedy Kruk skończył instalować nowy klimatyzator, właścicielka domu zapytała, czy może włączyć klimatyzację? Kruk odpowiedział, że tak ale dopiero po tym, jak wyjdzie z domu”.

W ciągu kolejnych dni po instalacji nowego klimatyzatora, trzyosobowa rodzina (rodzice i syn) zaczęli czuć się niedobrze. Symptomy złego samopoczucia ustępowały, gdy byli na zewnątrz. Ich stan pogarszał się, kiedy przebywali w domu. Cała trójka skarżyła się na różne objawy jak ból stawów, bóle głowy i senność. W tym czasie zachorował także ich pies, który wkrótce zdechł.

Właściciele odkryli krople rtęci na dywanie i w wylocie klimatyzatora. Niezwłocznie wezwali strażaków i policjantów, którzy ujawnili „toksyczne opary z metalu w każdym zakątku domu z poziomami tak wysokimi, że kazano im natychmiast wyjść z domu".
Wydział ds. Materiałów Niebezpiecznych z Nowego Jorku, wezwany do zbadania nieruchomości, odzyskał pozostałą rtęć z obu pięter domu.
Budynek został oczyszczony ze szkodliwego metalu. Oczyszczanie trwało aż 4 miesiące. Wszystkie ubrania i meble musiały zostać wymienione, a dom został praktycznie zbudowany od zera w procesie oczyszczania.
Badania krwi rodziny wykazały, że mają wysoki poziom rtęci i nadal odczuwają objawy zatrucia rtęcią.

"To nie mógł być wypadek. To było zamierzone działanie” - powiedział jeden z sędziów oskarżycieli podczas rozprawy. "Wszędzie tam, gdzie bywał oskarżony, znaleziono rtęć" – dodał.

Obrona przekonywała, że rtęć mogła zostać umieszczona w klimatyzatorze przez wiele osób, które miały dostęp do domu.

Wdychanie oparów rtęci może wywierać szkodliwy wpływ na układ nerwowy, układ trawienny i układ odpornościowy, płuca i nerki, a nawet może być śmiertelne.

Kruk został zwolniony z aresztu po wpłaceniu kaucji w wysokości 10 000 $. Rozprawa toczy się w Nowym Jorku (USA). Kruk usłyszy wyrok wkrótce. Może spędzić w więzieniu nawet 15 lat.