Na świecie (wyłączając USA), RC Group jest jednym z dwóch wiodących dostawców rozwiązań w obszarze klimatyzacji precyzyjnej dla telekomunikacji, telefonii komórkowej i zaawansowanych systemów komputerowych. Wśród stałych klientów są banki międzynarodowe, firmy telekomunikacyjne, stacje telewizyjne, lotniska, hotele, przemysł, itd. Wszystko zaczęło się w roku 1963, od stworzenia klimatyzatora na potrzeby centrum komputerowego wiodącego włoskiego banku Sao Paolo o Torino (Turyn). Było to pierwsze zamówienie właśnie powołanej firmy RC Condizionatori. Trzech założycieli – bracia Roberto i Fabrizio Caciolli oraz Sergio Gallina – stworzyli fabrykę, by produkować systemy klimatyzacyjne i chłodnicze dla zastosowań krytycznych.

Rosnąć dzięki wysokiej specjalizacji

W latach sześćdziesiątych XX w. wzrost był powolny, bo firma nie miała produktów katalogowych przeznaczonych do produkcji masowej. Produkowano rozwiązania tylko na zamówienie, według potrzeb klientów. Opracowując kolejne rozwiązania, firma zbliżała się do dzisiejszego standardu technicznego rozwiązania klimatyzacji precyzyjnej dla ośrodków komputerowych.
Pierwszy przełom nastąpił na początku lat siedemdziesiątych. Podpisano wtedy umowę z liderem w obszarze technologii komputerowych, który zaczął oferować swoim klientom – oprócz infrastruktury komputerowej – całe wyposażenie niezbędne do prawidłowego działania maszyn w centrach danych.
W lata osiemdziesiąte RC Condizionatori weszło już z katalogiem specjalistycznych produktów dla centrów danych, a w roku 1982 powstała sieć dystrybucyjna, która zawdzięczała europejski sukces m.in. prawu pierwszeństwa, gdyż firm oferujących taką technologię było bardzo mało. 

Dogonić rozwój IT

Jednak po roku 1989, kiedy zaczęła się era komputera osobistego, dramatycznie spadło zapotrzebowanie na dotychczasową technologię dla centrów danych. Firma zwróciła się w kierunku klimatyzacji komfortu – w roku 1988 firma kupiła rzymską AMP, specjalizującą się w dużych agregatach wody lodowej i sprężarkach o mocach od 200 do 500 kW. Powstała RC Group. O ile wcześniej proporcja rozwiązania dla centrów danych/rozwiązania dla klimatyzacji wynosiła 80% do 20%, o tyle w latach 1991-1992 wynosiła już 40% do 60%.
Dzięki temu firma nadal rosła i mogła przygotować się do wejścia w zupełnie nowy sektor telefonii komórkowej i cyfrowej oraz nowoczesnych systemów komputerowych (przesyłania, przetwarzania i przechowywania danych, wykorzystując dotychczasowe doświadczenie. Wkrótce udziały w sprzedaży wróciły do dominującego udziału rozwiązań dla rozwiniętej technologii.
W październiku 2006 roku, ponad 83% udziałów RC Group zostało kupionych za 31 mln euro przez grupę De Longhi – w tym czasie roczna sprzedaż (2005) RC Group wynosiła 51 mln euro, przy 5 mln euro zysku. Jak podawało De Longhi, celem zakupu było poszerzenie oferty i wzmocnienie pozycji w sektorze klimatyzacji profesjonalnej, szczególnie w Europie.

Zawsze do przodu

Specjalizacja w produkcji systemów chłodzenia dla centrów danych wymusza wysoką innowacyjność. Firma ma na swoim koncie wiele „pierwszych razów”. Była jedną z pierwszych firm HVAC, która zastosowała systemy CAD zamiast tradycyjnych rysunków (1983) – obecnie korzysta z systemu 3D, który zapewnia szybsze wprowadzanie produktu na rynek. Jako pierwsza europejska firma w branży HVACR otrzymała certyfikat jakości ISO 9001 (1991). Przystąpiła też do programu Eurovent, testując produkty, co gwarantuje, że specyfikacje produktów zamieszczone we własnej literaturze handlowej i technicznej są zgodne ze stanem rzeczywistym.  Obejmuje to także procedury patentowe, np. w roku 1992, firma opatentowała nowy wyparownik IDROCOMPL – podstawę linii agregatów o niskiej pojemności (7÷80kW) o innowacyjnej charakterystyce. Urządzenia są odporne na tworzenie lodu wewnątrz urządzenia, w wyniku błędnego użytkowania lub awarii zabezpieczeń.

Trzy fabryki, czyli specjalizacja górą

Obecnie (po zamknięciu zakładu w Rzymie i powrocie do macierzy), trzy fabryki RC Group zajmują 18.000 m2 i zatrudniają ponad 200 pracowników:
1972: siedziba i pierwsza fabryka (Valle Salimbene – Pavia), produkcja chillerów od 50 do 300 kW wydajności chłodniczej, specjalizacja w wytwarzaniu średnio- i wysokoparametrowych klimatyzatorów powietrza dla środowisk technologicznych (systemy free coolingu dla chillerów chłodzonych powietrzem, które pozwalają na pracę z pełnym wyłączeniem sprężarek bądź pracę mieszaną, tj. pełne wykorzystanie free coolingu ze wsparciem mocą mechaniczną).
1989: druga fabryka (Zeccone – Pavia), produkcja chillerów małej i średniej wydajności, od 5 do 160 kW (agregaty w klasie energetycznej A z EER ponad 3,1 i w klasie A+ z EER ponad 5,35) oraz szaf klimatyzacji precyzyjnej.
2001: trzecia fabryka (Valle Salimbene), produkcja chillerów średniej i dużej wielkości, komora entalpiczna pozwala na badania właściwości szaf klimatyzacji precyzyjnej zgodnie z normami EUROVENT 6/6 oraz ANSI-ASHRAE 127-2007.