Warsaw Spire, którego inwestorem i deweloperem jest firma Ghelamco, po Pałacu Kultury i Nauki będzie drugim co do wysokości budynkiem oraz największym pod względem powierzchni kompleksem biurowym w kraju. Obiekt dostarczy łącznie 100 000 m2 nowoczesnej powierzchni biurowej. Tworzą go trzy budynki: 220-metrowy budynek wieżowy A o 49 kondygnacjach oraz dwa 55-metrowe budynki sąsiadujące B oraz C, po 15 kondygnacji każdy. W budynku wieżowym A znajdzie się ok. 60 000 powierzchni biurowej wymagającej chłodzenia oraz grzania.

Firma Samsung dostarczy na potrzeby budynku wieżowego System DVM S Water HR, składający się z ponad 170 agregatów VRF chłodzonych wodą, 3000 jednostek wewnętrznych typu kanałowego oraz 500 skrzynek odzysku ciepła, co przekłada się na moc nominalną urządzeń rzędu 7 MW i będzie stanowić największy projekt DVM S Water zrealizowany w Europie
i drugi co do wielkości na świecie
.

 

Warsaw Spire – budynek biurowy powstający obecnie w Warszawie. Zlokalizowany jest w dzielnicy Wola przy placu Europejskim.
W skład kompleksu biurowego wejdą trzy budynki: 180-metrowy wieżowiec oraz dwa budynki boczne o wysokości 55 m.

 

Niewielkie wymiary agregatów, niski poziom hałasu, możliwość zabudowy na kondygnacji wewnątrz budynku oraz swoboda rozbudowy zależna od obłożenia budynku to praktyczne zalety korzystania z systemu DVM S Water.

System DVM S Water firmy Samsung tworzy zupełnie nową jakość pośród rozwiązań HVAC w budynkach biurowych o dużych powierzchniach, stanowiąc kuszącą alternatywę dla konwencjonalnych systemów chłodzenia i ogrzewania.

System DVM S Water charakteryzuje się wysoką efektywnością energetyczną w trybie chłodzenia (EER = 5,83; ESEER = 8,23) oraz ogrzewania (COP = 6,12), niezależnie od warunków zewnętrznych. System oparty jest na pracy sprężarek inwerterowych z wtryskiem par czynnika chłodniczego i umożliwia dwustopniowy odzysk ciepła zarówno w układzie chłodniczym, jak i w pętli wodnej. Ta cecha została w dużym stopniu wykorzystana w projekcie Warsaw Spire. Jednostki wewnętrzne będą mogły pracować niezależnie, w tym samym momencie realizując funkcję chłodzenia lub grzania co bezpośrednio wpływa na komfort i oszczędność energii. Pomiędzy jednostkami wewnętrznymi w różnych strefach danej kondygnacji przekazywane jest ciepło, co oznacza, że jednostka, która w danym momencie chłodzi, będzie „pomagała” w grzaniu innej jednostce w zupełnie innym miejscu. Dodatkowo ciepło odpadowe z pomieszczeń technicznych można będzie wykorzystać w 100% do ogrzewania budynku w okresie grzewczym.

 

Jednostki DVM S Water Samsung
 
EER i COP DVM S Water Samsung

 

Unikalne technologie odzysku ciepła zastosowane w systemie klimatyzacji budynku wieżowego w kompleksie Warsaw Spire pokazują jak dużym potencjałem w zakresie rozwiązań HVAC dysponuje obecnie firma Samsung, co plasuje ją w ścisłej czołówce producentów tego typu rozwiązań na świecie.

Więcej informacji: http://www.samsung.com/pl/experience/promotion/klimatyzacja/produkty/

oraz w katalogu DVM S / DVM S Water

 

 

Foto główne: Dzięki nowatorskim technologiom zastosowanym w konstrukcji systemu DVM S Water oferuje on obecnie najlepsze parametry efektywności energetycznej (źródło: Samsung)