Forum Wentylacja/Salon Klimatyzacja poprzedzone były szeroką kampanią „5 pora roku”, zachęcającą do zapoznania się z nowym systemem klimatyzacji DVM S firmy Samsung. Do kogo adresowali Państwo to zaproszenie?
Akcja miała na celu zwrócenie uwagi na nowy rodzaj technologii oraz przełomowe rozwiązania dostępne obecnie w ofercie firmy Samsung. Jej adresatami są projektanci, inwestorzy, firmy budowlane i wykonawcze oraz pozostali uczestniczy procesu budowlanego poszukujący energooszczędnych systemów chłodzenia i ogrzewania dla budynków biurowych i użyteczności publicznej.

Czy udało się dotrzeć do tych osób?
Frekwencja na naszym stoisku była więcej niż zadowalająca. Przeprowadziliśmy szereg obiecujących rozmów z projektantami, instalatorami czy inwestorami, co – mam nadzieję – przełoży się w przyszłości na wzrost ilości kontraktów. Z pewnością zwróciliśmy również uwagę konkurentów, którzy bacznie przyglądali się kampanii DVM S jak i technologiom prezentowanym na naszym stoisku.

Która z nich przyciągnęła największą uwagę?
Trudno wskazać jedną. Na pewno na pierwszym miejscu plasował się nowy system, głównie ze względu na wysoką efektywność energetyczną oraz inne parametry użytkowe, takie jak kontrola temperatury nawiewu, niewielki spadek mocy grzewczej w niskiej temperaturze zewnętrznej czy mobilne systemy sterowania z wykorzystaniem urządzeń przenośnych na bazie systemów Windows i Android. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również urządzenia ścienne monosplit i multi z wbudowanym modułem WiFi, którymi można sterować, zarówno w domu, jak i spoza niego, za pomocą smartfona i dedykowanej aplikacji.
Krótko mówiąc, uwagę przyciągały rozwiązania na miarę naszych czasów, których nie brakuje w ofercie firmy Samsung.

Gdzie najlepiej sprawdzi się system DVM S?
Ogólnie, wszędzie tam gdzie priorytetem jest komfort użytkownika. DVM S pozwoli uzyskać najlepszy efekt w tym zakresie w budynkach biurowych czy hotelowych, gdy skorzystamy z wersji 3-rurowej z odzyskiem ciepła. Ta odmiana nowego systemu oferuje niezależną pracę jednostek wewnętrznych w trybie chłodzenia lub ogrzewania z indywidualną kontrolą temperatury oraz odzysk ciepła pomiędzy rożnymi strefami budynku, co dodatkowo obniża zużycie energii.

Czy energooszczędność to trend, który nadal umacnia się wśród inwestorów?
Wydaje się, że tak. Inwestorów interesują głównie wymierne efekty ekonomiczne. Oszczędności w procesie inwestycyjnym to nie tylko ograniczenie kosztów wstępnych, ale i kosztów eksploatacji. Dzięki temu budynek jest atrakcyjny dla najemców, a oferta inwestora bardziej konkurencyjna. Chociażby z tego powodu systemy VRF coraz częściej wypierają tradycyjne systemy chłodzenia i ogrzewania, realnie zmieniając przyzwyczajenia projektantów i inwestorów.

Skoro mówimy o przełomach... Samsung właśnie otworzył kolejne centrum R&D w Polsce. Jaki ma to wpływ na rozwój systemów klimatyzacji?
Centrum Badawczo-Rozwojowe Samsung Polska jest jednym z największych i najszybciej rozwijających się ośrodków R&D w Europie Środkowo-Wschodniej. Rzesza osób w Warszawie, Poznaniu, a teraz i w Łodzi, pracuje w znacznej mierze nad nowym oprogramowaniem. My też z tego korzystamy, bo szereg aplikacji, które stanowią wartość dodaną naszych produktów, jest sprawdzanych i lokalizowanych właśnie w polskim centrum.

Dziękujemy za rozmowę.

Redakcja HVACR.pl

>>Więcej o DVM S Samsung

Foto główne i galeria - stoisko Samsung podczas Forum Wentylacja - Salon Klimatyzacja 2013; fot. HVACR.pl