W tym roku na Forum i Salonie pojawiła się nowa ekspozycja – Arena Technologii – mająca przyciągnąć branżę HoReCa. Jakie specyficzne oczekiwania mają klienci z tego sektora?
Chcemy podkreślić, że to dla nas ważny odbiorca. Współpracujemy z tą branżą od wielu lat, możemy pochwalić się kilkoma hotelami, w których pracują nasze systemy VRV. Inwestorzy z tego sektora zwracają dużą uwagę na to, jak system klimatyzacyjny wpływa na komfort w pokojach hotelowych. Urządzenia powinny być montowane w pomieszczeniach, tak, by nie były widoczne. Ogromne znaczenie mają parametry akustyczne – w końcu mówimy o systemie do pokojów sypialnych. Instalowane systemy klimatyzacyjne powinny bezwzględnie oferować możliwość nadrzędnej kontroli temperatury w pomieszczeniach, przy jednoczesnym pozostawieniu gościom możliwości jej regulacji bezpośrednio w pokoju. Zabezpiecza to zarówno wysoki standard oferowanych usług, jak również pozwala na kontrolę kosztów eksploatacji.

Co dla tej branży ma Daikin?
Branża dobrze zna nasze chillery – dla dużych obiektów – czy wspomniane systemy VRV, wręcz stworzone do klimatyzacji hoteli. W tym roku zaprezentowaliśmy system VRV czwartej generacji oraz płaską kasetę klimatyzacyjną. Zależało nam na wyeksponowaniu nie tylko znanych rozwiązań, ale też na pokazaniu nowego elementu naszej oferty, czyli systemów wentylacyjnych.

Daikin i systemy wentylacyjne? To pewne zaskoczenie.
Chcemy, żeby nasza oferta była naprawdę kompleksowa, wspólna dla systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Samo hasło „wentylacja” pod naszym szyldem mogło nie być zaskakujące dla naszych stałych odbiorców, a jednocześnie podczas Forum odnotowaliśmy duże zainteresowanie tymi systemami. Jednak dopiero okaże się, na ile projektów się ono przełoży. Myślę, że część zapytań pochodziła zarówno od producentów wentylacji, jak i firm handlowych, które mają systemy wentylacyjne w swej ofercie. Aktualnie poszukujemy pracownika, który odpowiadałby za dział wentylacyjny w Daikin.

Jakie odnotowali Państwo ciekawe aspekty biznesowe udziału w Forum?
Przede wszystkim mieliśmy okazję wzmocnić i podtrzymać kontakty z naszymi stałymi kontrahentami. Forum zawsze jest dla nas dobrą okazją do spotkań ze studentami, którzy traktują tę imprezę jako możliwość nawiązania bezpośredniego kontaktu z interesującymi dla nich firmami. Poszukują np. możliwości odbycia praktyk. W kontekście wyższych uczelni pojawiają się też osoby odpowiedzialne za nauczanie w zakresie zagadnień klimatyzacyjnych, którzy zapraszają nas do wygłaszania wykładów.

Czy podczas Forum można poczynić obserwacje dotyczące bieżącej sytuacji na rynku budowlanym, a wtórnie naszym branżowym?
Tak, obserwacje z Forum wydają się potwierdzać nasze spostrzeżenia o klimacie pewnej ostrożności w branży budowlanej i w inwestycjach. W stosunku do roku 2007-2008 jest mniej projektów. Inwestorzy albo rozciągają swoje przedsięwzięcia w czasie, by wytrwać do roku 2014 i nowej perspektywy finansowania, albo – co jest wyraźnie mniej korzystne – oszczędzają, tnąc koszty urządzeń. Nie jest to jednak dla nas zaskoczeniem, jesteśmy przygotowani do zmieniającej się sytuacji, stale poszerzając naszą ofertę, czego najlepszym przykładem była nasza ekspozycja podczas tegorocznego Forum.

Dziękujemy za rozmowę.

Redakcja HVACR.pl

 

Foto główne i galeria - stoisko Daikin i ekspozycja specjalna Arena Technologii podczas Forum Wentylacja - Salon Klimatyzacja 2013; fot. HVACR.pl