We can’t live without refrigeration! 

Supermarkety oferują różnorodne mięsa, ryby, przetwory mleczne oraz owoce i warzywa. Czy mówimy o produktach regionalnych czy specjałach sprowadzanych spoza granic danego kraju, ich nieprzebrana oferta może być zagwarantowana w każdym czasie, od punktu zbioru i produkcji po towary na półkach, dzięki chłodnictwu. Tylko stała niska temperatura może zagwarantować, że żywność dotrze do konsumenta w stanie świeżym. Z tego powodu, ryby mrożone są jeszcze na morzu, jabłka przechowywane są w temperaturze nieco powyżej 0°C, zanim dotrą do sklepów, natomiast temperatura przechowywania produktów mlecznych nie przekracza 8°C w czasie ich podróży z fabryki na półki sklepowe. "Łańcuchy chłodnicze" tego rodzaju, warunkujące codzienne dostawy świeżej żywności, można rozciągać z jednego kontynentu na drugi. Wciąż unowocześniana technologia chłodzenia sprawia, że ​​wszystko jest możliwe!

Początki chłodnictwa
Historia lodówki sięga drugiej połowy XIX wieku. Niemiecki inżynier Carl von Linde, który pracował w Augsburgu (Maschinenfabrik Augsburg – MAN) nad teorią chłodzenia maszyn i zbudował kilka jej prototypów, jest często uznawany za ojca techniki chłodniczej. Z kolei siłą napędową sukcesu gospodarczego techniki chłodniczej okazały się browary, które nie chciały być już zależne od lodu naturalnego. Zakłady browarnicze bowiem, musiały zaopatrzywać się w lód zimą, zbierając i gromadząc jego odpowiednio dużą ilość z zamarzniętych jezior. Lód ten potrzebny był do chłodzenia w procesie fermentacji piwa a następnie do magazynowania trunku. Należało go zebrać i magazynować w odpowiednich warunkach w takich ilościach, aby starczyło go na roczną produkcję browarniczą... To włąśnie browary zainwestowały w nowe technologie, które miały zapewnić utrzymanie stałej niskiej temperatury fermentacji.

Chłodnictwo dzisiaj
Tak jak w przypadku produkcji żywności, nie można sobie wyobrazić transportu bez chłodzenia, tak również technnika chłodnicza odgrywa ważną rolę w wytwarzaniu produktów farmaceutycznych i w przemyśle chemicznym. Jest to jednak tylko kilka przykładów, które pokazują, jak istotne są osiągnięcia chłodnictwa i klimatyzacji dla naszego współczesnego społeczeństwa, zależnego od przemysłu i usług. Bez chłodzenia, Google i Facebook nigdy nie trafiłyby na smartfony i tablety - z prostego powodu, że prąd elektryczny zawsze wytwarza ciepło. Aktualny przepływ danych internetowych i sieciowych powoduje ogromną produkcję ciepła. Urządzenia chłodzące zapobiegają przegrzaniom serwerów na całym świecie. Moc ciepła wytwarzana przez serwery jest tak ogromna, że ​​niektórzy operatorzy zdecydowali się na wybudowanie farm serwerów w regionach polarnych w celu oszczędzania energii na chłodzenie!

Chłodnictwo jest źródłem klimatyzacji
Technika chłodzenia w postaci klimatyzacji w upalne noce chroni przed przegrzaniem organizm ludzki. Nawet temperatura 30°C w cieniu może utrudniać życie, zwłaszcza osobom starszym i chorym, choć osoby zdrowe też cierpią w upalne dni z powodu letargu i słabej koncentracji. Badania dowodzą, że w temperaturze 33°C, nasza wydajność spada średnio o połowę.

Klimatyzowane biura skutecznie chronią przed letnimi upałami i pomagają pracownikom biurowym w wydajnej pracy. Co więcej, nowoczesne urządzenia klimatyzacyjne nie tylko kontrolują temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach, ale również filtrując powietrze, oczyszczają je z kurzy i innych zanieczyszczeń. Szczególnie w biurach, gdzie pracuje wiele urządzeń elektrycznych, drukarek i kopiarek, klimatyzacja przyczynia się do poprawy jakości powietrza. Klimatyzacja jest też przydatna w czasie podróży. Na rynku samochodowym klimatyzacja już dawno stała się normą, a w segmencie małych samochodów jest często standardem. Odpowiednia temperatura w samochodzie sprawia, że ​​czujemy się bardziej komfortowo, ale również oznacza, że kierowcy sprawniej reagują. Wiele badań dowodzi, że w upalne dni klimatyzacja poprawia bezpieczeństwo na drogach.

W zakresie sposobu funkcjonowania, klimatyzatory nie różnią się w zasadzie od lodówki: czynnik chłodniczy przepływa w zamkniętym obiegu i przejmuje ciepło z chłodzonego otoczenia parując. Para czynnika chłodniczego skrapla się w skraplaczu, oddając ciepło, czyli rozprasza się w środowisku w podwyższonej temperaturze - dlatego tył lodówki jest ciepły. Z tego powodu - oddawania ciepła - zewnętrzne jednostki klimatyzatorów ze skraplaczem i sprężarką, są umieszczane na zewnątrz budynku. Przy czym dla klimatyzatorów, pracujących dla ochłodzenia większych przestrzeni,  droga do osiągnięcia celu jest trudniejsza.

Duży potencjał dla oszczędności energii
Rozwojowi i rozprzestrzenianiu technik z zakresu chłodnictwa i klimatyzacji we wszystkich dziedzinach życia, towarzyszy wysoki poziom energii potrzebny do obsługi tych urządzeń. W samych tylko Niemczech, chłodnictwo zużywa więcej niż 14% całkowitej energii końcowej, co stanowi ponad 77.000 gigowatogodzin! W przeliczeniu: 11-watowa energooszczędna zarówka świeciłaby około 800 milionów lat! W świetle tych danych, efektywność energetyczna w sektorze chłodnictwa i klimatyzacji jest jednym ze sposobów oszczędzania energii w skali globalnej. Dziesięć procent redukcji zużycia energii oznacza oszczędność energii elektrycznej zużywanej rocznie przez około dwa miliony czterysta gospodarstw jednoosobowych!

Pompy ciepła: inne zastosowanie cyklu chłodzenia
Pompy ciepła wykorzystują ciepło z otoczenia do celów grzewczych. Działają one na tej samej zasadzie co lodówka czy klimatyzator, jednakże, w przypadku pracy pompy ciepła wyposażona jest ona w większą sprężarkę i tłoczy ciepło z otoczenia do budynku. Można sobie wyobrazić, że pompa ciepła spręża energię zgromadzoną w jednym miejscu np. w gruncie i pompuje ją w drugie miejsce.
Zatem pompa ciepła "odbiera" ciepło z powietrza lub z gruntu, aby użyć je do ogrzewania budynków mieszkalnych i handlowych.

Obecnie, prawie wszystkie urządzenia klimatyzacyjne mogą być stosowane zarówno do chłodzenia i ogrzewania. w roku 2011 na rynku niemieckim sprzedano ponad 54.000 pomp ciepła. "Co dziesiąty zainstalowany w Niemczech generator ciepła jest pompą ciepła. Mierząc w kategoriach europejskiego rynku kotłów, Niemcy ze swoimi pompami ciepła znajdują się gdzieś pośrodku. Inne kraje są daleko przed nimi: Norwegia ma tylko około pięciu milionów mieszkańców, ale znacznie więcej pomp ciepła niż zamontowano w Niemczech. Szwecja natomiast jest jednym z flagowych użytkowników pomp ciepła" - wyjaśnia dr Rainer M. Jakobs z Heat Pump and Refrigeration Information Centre.

Obserwuje się tendencję do instalacji pomp ciepła w obiektach handlowych i supermarketach. Supermarkety są w szczególności idealnym miejscem, aby zapewnić pełne wykorzystanie pomp ciepła. W przypadku, gdy z jednej strony należy utrzymać żywność w niskiej temperaturze, a z drugiej zyskać ciepło potrzebne do ogrzania sklepu, potencjalne oszczędności energii są największe. Operatorzy supermarketów coraz częściej decydują się na wymianę starych systemów grzewczych, by w ich miejsce, za pomocą ciepła odpadowego z chłodziarki, ogrzać cały budynek..

Chłodnictwo i klimatyzacja: nacisk na efektywność energetyczną
Nie ma różnicy między podstawową zasadą działania dzisiejszych urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych oraz pierwszych takich urządzeń zaprojektowanych ponad 150 lat temu. Jednakże nowoczesne komponenty służące do budowy dzisiejszych urządzeń: elektroniczne układy sterowania, wentylatory wykonane z zaawansowanych technologicznie materiałów i czynniki chłodnicze przyjazne dla klimatu, nie mają prawie nic wspólnego z tym, co wykorzystywały dawniejsze chłodziarki i klimatyzatory. Ogólnie mówiąc, części składowe obecnie produkowanych jednostek, działają dla zwiększenia efektywności energetycznej. Branża chłodnictwa i klimatyzacji, który zbiera się co dwa lata na targach Chillventa w Nürnberg, korzysta z globalnego trendu do obniżenia zużycia energii. "Możliwości techniczne istnieją, a potencjał do oszczędzania energii przy zastosowaniu nowoczesnych urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych, jest ogromna. W segmencie chłodnictwa domowego, zaoszczędzono ponad 1/4 energii w ciągu ostatnich dziesięciu lat, dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii" - powiedział dr Karin Jahn, dyrektor zarządzający Forschungsrat Kältetechnik (Research Council for Refrigeration Technology).

Wszystkich wystawców i aktualne informacje o produktach przez nich oferowanych można znaleźć na stronie: www.ask-chillventa.de

DANE I FAKTY Chillventa 2012

Chillventa womanPełna nazwa:
Chillventa – Internationale Fachmesse für Kälte, Raumluft und Wärmepumpen
Międzynarodowe Specjalistyczne Targi Chłodnictwa, Wentylacji
i Napowietrzania Pomieszczeń i Pomp Ciepła
Miejsce imprezy:
Messezentrum Nürnberg – Centrum Targów w Norymberdze
Hale wystawowe:
    Chłodnictwo: hale 1, 2, 4, 4A, 5, 6
    MSR – Miernictwo-Sterowanie-Regulacja: hala 6
    Klimatyzacja i wentylacja / pompy ciepła: hala 7
    Technika czystych pomieszczeń: hala 1
    Program specjalistyczny Chillventa Congressing: NCC Ost

Termin:
od wtorku 9 października do czwartku 11 października 2012 r.
Godziny otwarcia:
codziennie od godz. 9.00 do godz. 18.00
Ceny:
    bilet jednodniowy 18.00 EUR
    bilet stały 25.00 EUR
    katalog 7.00 EUR
Wystawcy:
Ponad 910 wystawców z ponad 40 krajów.
Tematyka:
    technika chłodnicza
    technika izolacyjna
    technika wentylacji i napowietrzania pomieszczeń
    technika pomp ciepła
    technika MSR – Miernictwo-Sterowanie-Regulacja
    usługi dla branży chłodniczo-klimatyzacyjnej
    fora specjalistyczne i sympozja dla specjalistycznych zakładów SHK
    Chillventa Congressing
    Kongres Chillventa Congressing  - ponad 130 warsztatów, referatów i sympozjów wysoko wyspecjalizowanych referentów o międzynarodowej renomie z ASERCOM, EPEE, EHPA i IEA. Główne atrakcje kongresu stanowiło sympozjum „Nearly Zero Energy Buildings NZEB“ zorganizowane przez ZVKKW oraz warsztaty zorganizowane przez ASHRAE (American Society of Heating, Refrigerating and Air Conditioning Engineers).
    Cleanroom Village
    Tu można było poznać innowacyjne rozwiązania w dziedzinie techniki pomieszczeń czystych. Technika ta jest nieodzowna podczas badań medycznych i w laboratoriach nanaotechnologii - im dokładniej filtrowane jest powietrze tym mniej partykuł zawiera. Cleanroom Village powstała w kooperacji z TÜV Süd. Z koncentracją nabranżach jak Medical Device, laboratoria o wysokim stopniu bezpieczeństwa, mikroelektronika i przemysł spożywczy stanowi swoiste centrum wiedzy dla specjalistów w dziedzinie projektowania i architektów.
    Heat Pump Area
    Pompy ciepła stanowią istotny element dzisiejszego rynku energetycznego i jednocześnie stanowią technikę przyszłości z uwagi na swoją komfortową i energetycznie efektywną alternatywę dla innych generatorów ciepła. Program wystawy i prelekcji na wysokim poziomie oferuje możliwość zgłębienia swojej wiedzy, a przy tym także nawiązania intensywnej wymiany doświadczeń ze specjalistami.