Beijer Ref zwiększył swój udział w rynku HVAC poprzez nabycie 85% udziałów w Sinclair Global Group z opcją nabycia pozostałych udziałów.

Siedziba firmy Sinclair znajduje się w Brnie w Czechach, a biura sprzedaży znajdują się na Słowacji, Węgrzech i Chorwacji. Sinclair sprzedaje domowe i komercyjne systemy klimatyzacji oraz pompy ciepła do 25 krajów. Większość sprzedaży obejmuje produkty HVAC marki własnej Sinclair.

Roczna sprzedaż firmy Sinclair wynosi 400 mln SEK (40 mln EUR) i zatrudnia nieco ponad 110 pracowników. Firma i jej marka są reprezentowane głównie w Europie Wschodniej, ale w ciągu ostatnich 20 lat ugruntowały swoje niszowe przyczółki w Europie Zachodniej.

Beijer Ref twierdzi, że produkty Sinclair będą nadal dystrybuowane i sprzedawane pod własną marką z istniejącymi kanałami sprzedaży, ale będą również wprowadzane na kilka innych rynków Beijer Ref.

W Wielkiej Brytanii systemy dzielone Sinclair są dostępne za pośrednictwem Thermofrost Cryo od 2014 r. Wcześniej produkty były krótko dostępne w firmie Pendle Refrigeration, a poprzedniou wykonawcy Airconforall z siedzibą w Hertfordshire.

Komentując przejęcie, dyrektor generalny Beijer Ref Per Bertland powiedział: „Marki własne są ważnym obszarem zainteresowania Beijer Ref, a produkty Sinclair będą silnym uzupełnieniem naszej istniejącej oferty. Sinclair to firma o dużym potencjale wzrostu, która stanowi wartość dodaną dla naszej grupy i wzmacnia nasze inwestycje w nasze własne marki. To satysfakcjonujące, że udało nam się sfinalizować to przejęcie podczas obecnej pandemii i nie możemy się doczekać dalszego rozwoju firmy i marki na kilku rynkach w przyszłości ”.