Technologia LOKRING w polarnej stacji badań Bharati

Antarktyczna stacja badawcza Bharati w regionie Larsemann Hills (69°S, 76°O) to druga aktywna stacja polarna budowana przez Narodowe Centrum Badań Antarktydy i Oceanu Indyjskiego rządu indyjskiego, powstająca na rzecz badań ruchów kontynentalnych, zmian klimatu i zanieczyszczeń środowiska. Po zakończeniu budowy nowej stacji Indie będą jednym z wiodących na świecie dziewięciu krajów w dziedzinie badań Antarktydy.

VULKAN Lokring dostarczył własną technologię służącą do połączeń w instalacji klimatyzacyjnej stacji polarnej, budowanej dla potrzeb chłodzenia całego układu elektrycznego, generatorów prądu, serwerowni oraz laboratoriów. W tych szczególnych warunkach sprawdza się tylko bezawaryjna technologia, z uwagi na niezwykle drogie i kłopotliwe, m.in. z uwagi na logistykę, serwisowanie i naprawy. Tradycyjne lutowanie rur w warunkach polarnych nie zdałoby egzaminu.

Opatentowane połączenia rur LOKRING mogą być wykonane bez konieczności użycia dużych sił i przy użyciu prostych narzędzi ręcznych. Połączenia te zapewniają absolutnie bezpieczne, szczelne i czyste mechaniczne zespolenia rur. W efekcie z technologią Lokring uzyskuje się trwałe i hermetyczne uszczelnienie połączeń w instalacji, co potwierdziły specjalne testy i certyfikaty TÜV.

Szczególnym wyzwaniem klimatyzacji w stacji polarnej jest to, że połączenia rurowe muszą pozostać szczelne nawet w ekstremalnych temperaturach ujemnych, które są tam zjawiskiem naturalnym. "Gwarantujemy niezawodną szczelność nawet przy temperaturach zewnętrznych sięgających -45°C" - stwierdził André Schlosser, LOKRING Project Manager.

 

Foto: Stacja Bharati; źródło: vulcan.com