Aparaty grzewczo-wentylacyjne, czyli zastosowanie ogrzewania nadmuchowego, to jedna z najlepszych metod ogrzewania dużych pomieszczeń.

– Działają one w prosty sposób: odbierają energię z czynnika grzewczego i przekazują ją do otoczenia. Powietrze jest zasysane przez wentylator, który kieruje je na wymiennik ciepła. Rolę taką może pełnić np. nagrzewnica wodna. Następnie powietrze omywając lamele wymiennika zostaje ogrzane i wdmuchane do pomieszczenia – tłumaczy Jerzy Stosiek, dyrektor generalny firmy Zehnder Polska, producenta i wynalazcy pierwszego stalowego grzejnika żeberkowego w Europie.

Bora. Fot. Zehnder

Bora. Fot. Zehnder


Opisany sposób działania ma wpływ na kształtowanie temperatury w pomieszczeniach, jedną z zalet jest natychmiastowa reakcja systemu na zmianę warunków. – Konwekcja wymuszona sprawia, że system ogrzewania cechuje mała bezwładność, dzięki czemu można w krótkim czasie zwiększyć temperaturę w pomieszczeniu. Powietrze wprawione w ruch rozchodzi się równomiernie po całej powierzchni obiektu, całościowo go ogrzewając – wyjaśnia Jerzy Stosiek.

Przy ogrzewaniu nadmuchowym możemy natknąć się na pewne problemy przy dystrybucji powietrza w przypadku obiektów wysokich lub bardzo długich. Aby zapewnić odpowiedni zasięg powietrza nagrzewnice Zehnder BORA wyposażone są w innowacyjne żaluzje indukcyjne. Dzięki szybszemu zmieszaniu powietrza nawiewanego z powietrzem w pomieszczeniu, następuje obniżenie temp. powietrza nawiewanego co ogranicza jego wypór w górne strefy pomieszczenia. Specjalny profil żaluzji indukcyjnych powoduje również przyspieszenie strugi nawiewanego powietrza Pozwala to zwiększyć zasięg działania nagrzewnicy nawet o 30%, w porównaniu z klasycznymi nagrzewnicami powietrza z prostymi łopatkami.

W ofercie Zehndera typoszereg tworzą trzy urządzenia. BORA 1R z wymiennikiem jednorzędowym, która posiada mniejszą moc i niższy przyrost temperatury powietrza nawiewanego. Ta nagrzewnica sprawdzi się np. w halach magazynowych, w których temperatura zwykle nie przekracza 15°C. W przypadku pomieszczeń gdzie utrzymywana jest temperatura komfortu cieplnego (20–22°C) lub wymagane jest dostarczenie dużej ilości ciepła w krótkim czasie, korzystniejszym rozwiązaniem może okazać się zastosowanie urządzenia o większej mocy – BORA 2R z wymiennikiem dwurzędowym lub 3R z wymiennikiem trzyrzędowym. Nagrzewnica BORA 3R będzie również odpowiednim wyborem w przypadku współpracy z niskotemperaturowymi źródłami ciepła jak kotły kondensacyjne czy pompy ciepła. Odpowiednia konstrukcja wymiennika zapewnia uzyskanie optymalnych przyrostów temp. nawiewanego powietrza nawet przy niskich temp. czynnika grzewczego jakie uzyskuje się z tego typu źródeł ciepła.

Nagrzewnica została wyposażona w wentylator renomowanego producenta. Jest to energooszczędny wentylator o niskim poborze mocy elektrycznej – 280W. Został on osadzony w aerodynamicznej dyszy wykonanej z tworzywa sztucznego. co ma korzystny pływ na jego pracę. Kształt dyszy zapewnia bardziej uregulowany przepływ powietrza oraz zmniejsza opory przepływu. Dodatkowo dysza rozprowadza strumień powietrza na całą powierzchnię wymiennika, zapewniając całkowite jego wykorzystanie.

Nagrzewnice charakteryzują się wysoką jakością i estetyką wykonania, dlatego sprawdzają się nie tylko w ogrzewaniu obiektów przemysłowych, ale także budynków reprezentacyjnych i użyteczności publicznej jak: hale wystawowe, sale sportowe, salony samochodowe czy hipermarkety.

– Dzięki niskiej wadze i niewielkim wymiarom montaż urządzenia jest dużo prostszy i szybszy, i co ważne nie wymaga dodatkowego wzmocnienia elementów nośnych. Ponadto urządzenie może być montowane w dowolnej pozycji pracy: poziomo, pionowo czy też pod kątem, bez obaw o uszkodzenie wentylatora. Dodatkowym atutem jest możliwość wyposażenia nagrzewnicy w obrotową konsolę montażową. Jej konstrukcja umożliwia montaż urządzenia do ściany lub pod stropem pod różnymi kątami. Możliwość obrotu wokół osi łączenia konsoli z urządzeniem daje możliwość dowolnego kierowania strugi nawiewanego powietrza bez demontażu urządzenia - wyjaśnia Jerzy Stosiek.