25 lat temu sytuacja zmieniła się dzięki przetargowi Deutsche Bundespost, który był operatorem niemieckiej telefonii. Operator stanął przed zadaniem wymiany central telefonicznych na cyfrowe,co wymagało bezpiecznego i stabilnego chłodzenia pomieszczeń central. Podobny proces, rok później, przerpowadzał operator austriacki.

Wcześniej, wentylatory były napędzane silnikami asynchornicznymi, które nie dawały możliwości regulacji, a pierwszym podejściem do ograniczenia zużycia energii bylo zastosowanie falowników. Jak wspomina Gerhard Leutwein, były kierownik badań i rozwoju w zakresie regulacji w Ziehl-Abegg: Poczta oczekiwała, że w ofercie pojawią się wymagania dotyczące zużycia energii. Podając cenę systemu wentylacyjnego, należało wziąć pod uwagę zużycie energii przez najbliższe 10 lat, co oznaczało, że wentylatory mogły być wyposażone w droższe silniki, o ile efektem miały być oszczędności energii. W 1989 roku Ziehl-Abegg podjął pierwsze poważne rozmowy o zastosowaniu nowych silników jako elementu oferty przetergowej z Hansą, producentem urządzeń klimatyzacyjnych. Przez dwa lata zmieniano i zmieniano zarówno wentylatory z wirnikami promieniowymi, jak i same silnik. Ostateczne, wykonano tysiące urządzeń.

RD40K-4KW.4R.1L, pierwszy typ wentylatora wyposażonego w oszczedzające energię silniki EC, wyposażony były w wirnik ze stali - dziś wykonuje się je z aluminium. Seryjna produkcja ruszyła w roku 1991. Po zastosowaniu urządzeń w centralach w Deutsche Bundespost, sprawność wentylatorów przekonała innych producentów central.

Początkowo, silnik i elektronika były osobnymi urządzeniami - wspomina Leutwein. Od 1998 roku, Ziehl-Abegg zaczął produkować wentylatory osiowe (pierwsze były modele FH035-065 i FC040-063) z wbudowanym regulatorem EC. Wentylatory serii "ETAvent" stosowane były głównie w technice cieplnej i rolnictwie. Zakres produktów rozszerzany jest od roku 2000, o modele FE071 i FE091 do zastosowania w rolnictwie, z trzema łopatkami.

Przez lata Ziehl-Abegg pracował nad normalizacją urzadzeń, by ich działania i podłączenia elektryczne nie różniły się od tych z regulacją fazową lub przez falownik.

Źródło, foto: Ziehl-Abegg.