Światowy Dzień Chłodnictwa to inicjatywa mająca na celu podniesienie rangi istotnego wkładu, jaki chłodnicze systemy klimatyzacyjne i pompy ciepła stwarzają na całym świecie w tak wielu aspektach współczesnego życia - począwszy od medycyny, poprzez dostawy żywności i rolnictwo, inżynierię procesową, po dane i technologie informatyczne. Technologie chłodnicze są niezbędne, a mimo to są szeroko nierozpoznane.

- Chodzi o to, aby Światowy Dzień Chłodnictwa służył jako środek zwiększania świadomości i zrozumienia społeczeństwa o znaczącej roli, jaką przemysł i technologia chłodnictwa oraz pomp ciepła odgrywa we współczesnym życiu i społeczeństwie dzięki organizacjom RACHP i HVACR oraz specjalistom z całego świata podejmujących szereg działań - wyjaśnia Steve Gill, pomysłodawca World Refrigeration Day.

Pomysł poparły stowarzyszenia i instytucja z USA, Indii, Pakistanu, Filipin, Tajlandii, Australii, Afryki i całej Europy.

Technologie i zastosowanie chłodnictwa, klimatyzacji i pomp ciepła ewoluuje z ludzkiej potrzeby jedzenia, komfortu i procesów termicznych. Ma historię sięgającą wieków. Bez chłodnictwa współczesne życie nie mogłoby istnieć. - Społeczeństwo nie docenia też umiejętności i wiedzy na co dzień zatrudnianych w branży profesjonalitów - powiedział Steve Gill.

Graeme Fox, szef brytyjskiej jednostki certyfikującej Refcom, zwolennik inicjatywy, powiedział: - Wpływ chłodzenia, klimatyzacji i pomp ciepła na prawie każdy aspekt współczesnego społeczeństwa, a jednocześnie jest często ukrytą technologią, o której nikt nie myśli, dopóki coś nie pójdzie nie tak, więc dobrze będzie, jeśli uznamy ten wkład poprzez szczególny dzień w roku kalendarzowym. 

Wsparcie dla pomysłu powstania World Refrigeration Day przekazał również Marco Buoni, prezes europejskiego stowarzyszenia przedsiębiorców AREA. - Takie świętowanie jest uznaniem roli, jaką branża odegrała w chłodzeniu, klimatyzacji i pompach ciepła, niezależnie od tego, czy chodzi o zdrowie, jedzenie czy wygodę.

Światowy Dzień Chłodnictwa prawdopodobnie rozpocznie się od 2019 roku w Wielkiej Brytanii. Prawdopodobnie szybko znajdzie poparcie w wielu krajach na całym świecie. 

Strona www na ten temat jest obecnie w budowie i ma być gotowa jeszcze w tym rroku pod adresem www.worldrefrigerationday.org. Do tego czasu wydarzenia i aktualizacje można znaleźć na Twitterze @worldrefday