Warszawa, 1 marca 2019 r. – Firma Air Products sfinalizowała proces przejęcia ACP Europe SA (ACP), największego niezależnego producenta dwutlenku węgla (CO2) w Europie. Wartość transakcji nie została ujawniona. 

Zawarcie umowy pozwala połączonej organizacji zaoferować jeszcze lepszą obsługę obecnych klientów oraz poszerzyć możliwości rozwoju w sektorze gazów technicznych. Jednocześnie klienci zyskują dostęp do szerszej sieci dystrybucyjnej płynnego dwutlenku węgla na terenie całej Europy.

– To dobra, w pełni uzasadniona transakcja. Oferta ACP idealnie uzupełnia nasze działania rynkowe, przez co klienci zyskują dodatkową wartość. Jednocześnie dzięki połączeniu powstała stabilna platforma do dalszego rozwoju europejskiego sektora gazów technicznych – powiedział Ivo Bols, Prezes Działu Gazów Technicznych Air Products na teren Europy i Afryki. – Nie mam wątpliwości, że klienci skorzystają nie tylko z poszerzonej oferty produktowej, ale też z uzupełniającej się wiedzy fachowej połączonego zespołu – dodał.

– Dzięki ponad 120-letniemu doświadczeniu w sektorze dostaw dwutlenku węgla stworzyliśmy wysokiej klasy, dobrze zarządzaną organizację, która odpowiada na oczekiwania naszych klientów – powiedział Jan De Ridder, Dyrektor ACP. – Dołączenie do struktur Air Products pozwala nam z optymizmem patrzeć w przyszłość – dodał.

Rynek polski jest dla Air Products niezwykle ważny – firma jest gotowa kontynuować inwestycje, aby zapewnić klientom z Polski i Ukrainy jeszcze lepszą ofertę i obsługę. Przykładem jest wielomilionowa inwestycja ACP we Włocławku w nową linię do produkcji ciekłego dwutlenku węgla, która została uruchomiona w październiku 2018 roku. Linia zapewnia dodatkową wydajność produkcyjną, odpowiadając na aktualne zapotrzebowanie klientów i rosnące oczekiwania w przyszłości. Kolejną inwestycją jest budowa nowego zakładu do produkcji suchego lodu we Włocławku, która zostanie oddana do użytku przed końcem 2019 roku.

Warunkowa zgoda udzielona przez polski Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) nie nakłada na Air Products obowiązku sprzedaży aktywów produkcyjnych. Firma została zobowiązana do sprzedaży ograniczonych aktywów produkcyjnych w Polsce w przypadku nie spełnienia określonych warunków rynkowych w okresie wielu lat.

ACP oferuje szeroką gamę gazów technicznych, wykorzystywanych w różnorodnych zastosowaniach, m. in. w produkcji napojów, przemyśle chemicznym, spożywczym i ogrodnictwie. Firma zatrudnia ponad 120 pracowników i posiada na terenie Europy cztery zakłady produkcji ciekłego CO2 (kolejny znajduje się w budowie) oraz dwa zakłady produkcji suchego lodu.


# # #

Air Products (NYSE: APD) to globalny dostawca gazów technicznych. Od 75 lat firma dostarcza gazy atmosferyczne i procesowe oraz urządzenia wykorzystywane przez przemysł rafineryjny, petrochemiczny, metalurgiczny, elektroniczny, wytwórczy, spożywczy i napojowy. Air Products jest także światowym liderem w zakresie dostarczania technologii i urządzeń do skraplania gazu ziemnego. W roku 2018 przychody ze sprzedaży firmy Air Products w 50 krajach wyniosły 8,9 mld dolarów amerykańskich, a jej kapitalizacja wynosi około 35 mld dolarów. 16 tysięcy zdolnych, zaangażowanych i pełnych entuzjazmu pracowników Air Products o zróżnicowanym doświadczeniu dąży do tworzenia innowacyjnych rozwiązań, które będą służyć środowisku, wpisywać się w ideę zrównoważonego rozwoju, a także odpowiadać na wyzwania, przed którymi stają klienci, społeczności oraz świat. Dodatkowe informacje są dostępne pod adresem: www.airpoducts.com oraz www.airproducts.com.pl

Firma ACP została założona w 1897 roku i jest wiodącym dostawcą dwutlenku węgla w Europie, mogącym pochwalić się niezrównanym doświadczeniem w tej dziedzinie. ACP jest niekwestionowanym ekspertem w zakresie produkcji CO2 oraz opracowywania innowacyjnych rozwiązań. Zdobyte przez lata doświadczenie, dążenie do nieustannego rozwoju, jak również wykorzystanie najnowszych technologii pozwalają ACP tworzyć doskonałe rozwiązania w zakresie zastosowań dwutlenku węgla. Oferta ACP dostępna jest na wielu rynkach europejskich, w tym w Belgii, Holandii, Francji, Niemczech, Polsce i na Ukrainie. Firma posiada 4 zakłady produkcyjne zaopatrywane przez 6 niezależnych źródeł dwutlenku węgla, 8 najnowocześniejszych linii oczyszczania CO2, a także 2 zakłady produkcji suchego lodu. Wydajność ACP wynosi 630.000 ton rocznie i jest uzupełniana przez dodatkowe placówki zaopatrzeniowe, co umożliwia skuteczne dotarcie do odbiorców w regionie większym niż kraje, w których ACP posiada swoje oddziały.