Sprzedaż fluorowanych gazów cieplarnianych osobom nie posiadającym certyfikatu f-gazowego odbywa się na wielu internetowych aukcjach w całej Europie. Grupa CNA pozwała Amazon do sądu, demonstrując, że platforma handlu elektronicznego umożliwia i ułatwia nielegalną sprzedaż fluorowanych gazów cieplarnianych.

18 firm zrzeszonych we włoskim CNA, Krajowej Konfederacji Rzemiosła oraz małych i średnich przedsiębiorstw, rozpoczęło własne działania wzywając Amazon do sądu za nielegalną sprzedaż f-gazów. Amazon, sprzedając czynniki chłodnicze HFC, jednocześnie nie wymaga od nabywcy certyfikatu F-gazowego.

Powodowie domagają się zaprzestania nieuczciwej konkurencji w trybie pilnym i zwracają się do Trybunału Rzymskiego, aby zmusić Amazon do zaprzestania sprzedaży czynników chłodniczych - fluorowanych gazów cieplarnianych - nabywcom bez koniecznej certyfikacji. Pierwsza rozprawa została zaplanowana na 11 października br.

W marcu 2018 prezenter popularnej włoskiej stacji telewizyjnej zaprezentował, jak z łatwością i bez koniecznych kwalifikacji mógł zakupić czynnik chłodniczy przez Amazon w postaci 800-gramowej butli z R410A. CNA przeprowadził podobne testy, kupując dwie butle czynnika chłodniczego od dwóch różnych sprzedawców za pośrednictwem Amazona (jednego włoskiego i jednego niemieckiego), co odbyło się bez kontroli, jak i jakichkolwiek pytań zadawanych przez sprzedawców lub Amazon.

Powodowie wskazują na fakt, że rozporządzenie w sprawie fluorowanych gazów cieplarnianych (517/2014) wyraźnie określa, że f-gazy mogą być sprzedawane wyłącznie osobom i firmom posiadającym odpowiedni certyfikat.