Cztery targowe dni podczas BUDMY oraz WinDoor-techu były niezwykle intensywne. Dopisali Wystawcy, których w Poznaniu było ponad 800 z aż 26 krajów z całego świata, a którzy zaprezentowali setki nowości i kilkadziesiąt rynkowych premier. Tłumnie przybyli zwiedzający, zainteresowani tematyką budowlaną i architektoniczną. Na powierzchni 55 tys. m2 najnowsze propozycje branży zobaczyło niemal 45 tys. targowych gości! Wyjątkowo bogaty był również program wydarzeń. Śmiało można powiedzieć, że tegoroczne targi dostarczyły uczestnikom wielu inspiracji, ogromnej dawki wiedzy i przede wszystkim okazji do rozmów biznesowych.


Nowości, premiery, Złoci Medaliści.
29 Złotych Medali MTP targów BUDMA oraz WinDoor-tech, kilkaset nowości i kilkadziesiąt rynkowych premier w ramach Klubu Premier BUDMA – to wszystko czekało na targowych gości w Poznaniu. Szczególnie rynkowe premiery wzbudzały duże zainteresowanie wśród zwiedzających. W końcu te produkty mogliśmy na żywo i po raz pierwszy zobaczyć właśnie podczas targów. Sporą niespodziankę zrobiła m.in. firma FAKRO, która poszerzyła swoją ofertę o innowacyjne drzwi podnoszono-przesuwne HST Sky czy także Fibar Group, która zaprezentowała łatwy w obsłudze i intuicyjny pilot FIBARAO KeyFob, dzięki któremu w łatwy i wygodny sposób możemy kontrolować cały dom. Na szczególną uwagę zasługiwały produkty, które dzięki wnikliwej ocenie eksperckiego Jury, otrzymały nagrodę Złotego Medalu MTP. Tutaj wspomnieć można choćby innowacyjny i energooszczędny system montażu okien EMO firmy Stropex, który niemal całkowicie niweluje mostki termiczne, czy także hydrofobowy tynk sanitarny firmy Izonil charakteryzujący się m.in. świetnymi parametrami wodoodporności. Wszystkich laureatów Złotego Medalu MTP targów BUDMA, wraz z opisami, można poznać na stronie www.zlotymedal.mtp.pl, a przy okazji oddać głos w dodatkowym konkursie Złotego Medalu – Wyboru Konsumenta.
>>PREMIERY BUDMA
>>NOWOŚCI BUDMA


Potężna dawka wiedzy.
Technologiczne nowinki to jeden z powodów wizyty w Poznaniu, ale nie jedyny. Wiele osób przybyło do stolicy Wielkopolski ze względu na bogaty program merytoryczny. Tutaj w szczególności wymienić należy I Forum Gospodarcze Budownictwa i Architektury, które odbyło się pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. Trzydniowe Forum dostarczyło nam konkretnych informacji m.in. na temat kodeksu urbanistyczno – budowlanego, programu Mieszkanie Plus, czy także nadzoru rynku wyrobów budowlanych. O projektowaniu i wykonaniu lekkiej obudowy, warunkach technicznych, metodyce ocen okładzin ściennych czy również roli szczelności w budynkach użyteczności publicznej mogliśmy dowiedzieć się podczas konferencji organizowanej przez stowarzyszenie DaFa. Z kolei tematyka efektywności energetycznej, zalet budowania obiektów w technologii pasywnej oraz głębokiej termomodernizacji, podejmowana była w ramach VIII Forum Budownictwa Pasywnego i Efektywności Energetycznej.
Forum Architektury po raz kolejny zaprezentowało szereg interesujących wydarzeń skierowanych do architektów. Unikatowe produkty o niezwykłym dizajnie oraz szczególnych walorach architektonicznych zaprezentowały firmy Fakro, Porta Drzwi oraz Tubądzin, w ramach projektu ArchiStrada. Debatę architektoniczną na temat „Społecznej odpowiedzialności architekta” poprowadził dziennikarz i krytyk architektury Jakub Głaz. Oprócz tego odbyły się spotkania z gośćmi specjalnymi: architektami z pracowni Bulanda Mucha Architekci, Stanisławem Niemczykiem i Fernando Menisem. Hiszpański architekt, twórca Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki był największą gwiazdą architektoniczną tegorocznej Budmy. Wygłosił wykład pt. „Reason and Emotion – the special case of an opera in Toruń”.  Poznaliśmy także zwycięzców trzeciej edycji konkursu Szkice Architektoniczne. Tym razem na najwyższym podium stanęła Maria Krupiak z Politechniki Opolskiej, natomiast wybór publiczności padł na pracę autorstwa Michała Ptaka z Podhalańskiej Państwowej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu.


Fachowcy na BUDMIE.
Mnóstwo pokazów, szkoleń czy konkursów czekało na fachowców przez wszystkie targowe dni. Warto tutaj wymienić w szczególności pokazy prawidłowych technik montażu stolarki otworowej w ramach projektu Monteriada. Ciekawie wyglądała próba włamania przez okno firmy Internorm, gdzie każdy mógł spróbować swoich sił (ostatecznie udało się wyłamać okno tylko przez błąd techniczny podczas jego montażu). Dużo działo się także w strefie Turbo Mocy, gdzie dekarze, cieśle oraz blacharze walczyli o miano Turbo DEKARZA. Zawodnicy mieli aż 11 zadań do wypełnienia, a najlepsza okazała się ekipa KRAKUSY – Paweł Tynka oraz Paweł Francuz. Tutaj padł także nowy rekord Polski w montażu okna dachowego – 13 min oraz 8 sekund (szybciej aż o 21 sekund!). O tytuł Mistrza Polski rywalizowali także parkieciarze oraz montażyści wykładzin. Międzynarodowym Mistrzem Polski parkieciarzy został Krzysztof Ratke z Łodzi. Z kolei tytuł Mistrza Polski montażystów wykładzin powędrował do Warszawy, a został nim Michał Wojcieski. O cenne nagrody można było powalczyć także na wielu stoiskach wystawców targów, którzy przygotowali ciekawe i wymagające konkurencje. Warto było zajrzeć również do pawilonu nr 4 MTP gdzie każdy fachowiec mógł własnoręcznie wypróbować prezentowany sprzęt i materiały budowlane.


WinDoor-tech – okno na świat
26. Budmie towarzyszyły Targi Maszyn i Komponentów do Produkcji Okien, Drzwi, Bram i Fasad WINDOOR-TECH. To była dobra okazja, by zapoznać się z pełną ofertą rynkową najnowszych, wydajnych i energooszczędnych technologii dla tego segmentu. Interesującą formułą zrealizowaną już po raz czwarty podczas WINDOOR-TECHu była Fabryka Okien na Żywo. Po raz pierwszy w ramach tego wydarzenia produkowano drzwi i okna aluminiowe. Okna z targów zostaną przekazane Fundacji Patria w Imiołkach w Wielkopolsce, gdzie powstaje Integracyjny Ośrodek Jeździecki dla Dzieci i Młodzieży. Partnerami przedsięwzięcia były firmy: Elumatec, Elusoft, Stuertz, Orgadata, Mirox, Winkhaus, Pilkington i Ponzio.


Kolejne spotkanie branży już za rok!
Już dzisiaj zapraszamy na kolejne spotkanie branży budowlanej w Poznaniu! W 2018 roku targi BUDMA i towarzyszące im targi KOMINKI, odbędą się od 30 stycznia do 2 lutego! Do zobaczenia!