Opti-Clean™ został zaprojektowany jako środek zapobiegawczy podczas pandemii COVID-19. Urządzenie oczyszcza zanieczyszczone powietrze i zapobiega jego rozprzestrzenianiu się w różnych częściach szpitala. 

PALM BEACH GARDENS, Floryda, 16 kwietnia 2020 r. - Aby pomóc szpitalom leczącym pacjentów za pomocą nowego koronawirusa (COVID-19), Carrier Global Corporation opracował przenośne urządzenie podciśnieniowe OptiCleanTM, która oczyszcza i usuwa wirusy z powietrza wewnętrznego. Urządzenie wykorzystuje wysokowydajne filtry cząstek stałych (HEPA), system zarządzania powietrzem w celu znacznego zmniejszenia obecności koronawirusa i innych zanieczyszczeń w powietrzu oraz elastyczny przewód odprowadzający filtrowane powietrze. Usuwa zanieczyszczenia z powietrza w zamkniętym pomieszczeniu i odprowadza czystsze powietrze z powrotem do pomieszczenia.

„Podczas globalnej pandemii firmy takie jak Carrier muszą koniecznie zrobić wszystko, aby pomóc powstrzymać rozprzestrzenianie się choroby i chronić opiekunów, pracowników szpitali i pacjentów” - powiedział prezes i dyrektor generalny Carrier Dave Gitlin. „Siła naszej firmy polega na wiedzy, kreatywności i pasji naszych pracowników w zakresie rozwiązywania najtrudniejszych problemów społecznych. Jestem bardzo dumny z naszego zespołu, który zidentyfikował potrzebę i szybko opracował innowacyjne rozwiązanie, które będzie miało natychmiastowy wpływ na szpitale w całym kraju. ”

Zmniejszenie ryzyka w szpitalach
Podczas gdy szpitale zazwyczaj mają systemy filtracji powietrza, które zmniejszają rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych, systemy te mogą być dostępne tylko w niektórych częściach szpitala. Szybkość rozprzestrzeniania się COVID-19 spowodowała nadmierne obciążenie szpitali w najbardziej dotkniętych miastach, w których jest więcej pacjentów z COVID-19 niż w izolatkach zakaźnych. W rezultacie szpitale musiały przekształcić pokoje nieprzeznaczone dla pacjentów z chorobami zakaźnymi, a także utworzono nowe szpitale polowe, które nie są wyposażone w filtrację powietrza na poziomie szpitalnym.

„Maszyna z ujemnym powietrzem firmy Carrier zaspokaja znaczącą potrzebę w tych krytycznych sytuacjach, gdy konieczne jest utworzenie ujemnego przesunięcia w tymczasowych obiektach” - powiedział Mark Schwartz, dyrektor ds. Technicznych w University of Rochester Medical Center, który przetestował maszynę. „Ponieważ liczba przypadków koronawirusa stale rośnie, placówki muszą zwiększyć swoją zdolność do leczenia pacjentów w przestrzeniach, które zwykle nie mają takich samych możliwości wentylacyjnych jak sale szpitalne, które są specjalnie zaprojektowane do leczenia chorób zakaźnych przenoszonych drogą powietrzną. Rozwiązania firmy Carrier, takie jak OptiClean, są niezbędne do skutecznego usuwania zanieczyszczeń z powietrza, tworzenia podciśnienia w przestrzeni opieki nad pacjentem, chroniąc przyległe obszary i spowalniając rozprzestrzenianie się choroby. ”

Rozwój i dystrybucja
Carrier zaczął rozwijać OptiClean pod koniec marca br. Po szybkim i pomyślnym przetestowaniu prototypów w obiektach firmy Carrier firma rozpoczęła próby terenowe w szpitalach w całym kraju i spodziewa się, że wkrótce rozpocznie wysyłkę. Maszyny są przenośne, podłączane do normalnego gniazdka ściennego i mają kółkach, które umożliwiają szpitalom przenoszenie ich do pomieszczeń w razie potrzeby.

„W przyszłości, dzięki profesjonalnej instalacji OptiClean może być stosowany w domach, firmach, domach opieki oraz w innych miejscach, aby zapewnić czystsze powietrze i chronić wrażliwe populacje i społeczności” - powiedział Chris Kmetz, wiceprezes ds. Inżynierii w Carrier.