Willis Carrier urodził się 26 listopada 1876 roku w Angolii.  Należał do pokolenia przedsiębiorców-innowatorów, którzy tworzyli najbardziej pozytywną stronę Ameryki – nieprawdopodobną innowacyjność, powiązaną z kultem przedsiębiorczości. Wraz ze swą firmą, która zgrabnie wpisała się w rewolucję przemysłową przełomu wieków, doświadczył wszystkich trudności i blasków wczesnej przedsiębiorczości. A zaczęło się od motoru każdej innowacji – rozwiązania znanego od wieków problemu, z którym do tej pory nikt nie mógł sobie poradzić.

 

Uzdatnianie powietrza
Świeżo upieczony inżynier-mechanik ze specjalnością elektryczną, który w 1901 roku ukończył Uniwersytet w Cornell, w lipcu 1902 roku opracował rozwiązanie dla firmy Sackett-Wilhelms Lithographing & Publishing Company. Pracował wtedy dla firmu The Buffalo Forge Co., produkującej grzejniki i dmuchawy, jako „inżynier ogrzewnictwa” w nowoutworzonym  wydziale nauk eksperymentalnych. Rozwiązanie problemu drukarni było pierwszym zadaniem, jakie postawiła przed nim firma.
Drukarnia – jako jedna z wielu – w gorące, parne dni miała problemy z jakością druku (atrament rozpływał się na wydrukach, a papier rozciągał się i kurczył). Podczas takiej pogody lepiej było w ogóle nie pracować. Łatwo wyobrazić sobie radość przedsiębiorstwa, gdy Carrier zaproponował urządzenie do kontroli wilgotności powietrza. Zasada działania brzmi znajomo: powietrze było przetłaczane przez filtr za pomocą sprężarki tłokowej i przepływało nad zwojami, w których znajdował się czynnik chłodniczy. Wentylator wyrzucał chłodne powietrze do pomieszczenia, chłodząc je i stabilizując wilgotność.

 

Pierwszy patent
Po kilkuletniej pracy i testach urządzenia, Carier opatentował „Aparat do uzdatniania powietrza” (patent USA nr 808897), który nawilżał i osuszał powietrze, wykorzystując procesy ogrzewania i chłodzenia wody. Urządzenie było w stanie obniżyć wilgotność powietrza do 55% oraz regulować parametry powietrza do żądanych wartości.

 

Wykres psychrometryczny
W 1906 roku Carrier odkrył zależność, którą później nazwano „prawem stałego punktu rosy” i na jego podstawie opracował system automatycznego sterowania (patent USA nr 1,085,971 w 1907 roku). W grudniu 1911 roku przedstawił „Rational Psychrometric Formulae”, w którym powiązał pojęcia wilgotności względnej i bezwzględnej oraz temperatury punktu rosy, uzyskując wykres psychrometryczny. Do dziś kolejne pokolenia amerykańskich inżynierów wychowują się na wykresie Carriera tak, jak inżynierowie europejscy na wykresie Molliere'a.

 

Firma Carrier wkracza na rynek
Kiedy w roku 1914 Buffalo Forge Company, gdzie Carrier przepracował 12 lat, postanowiło odejść od działu klimatyzacji, wraz z sześcioma współpracownikami, dzięki osobistym oszczędnościom założył Carrier Engineering Corporation. Było to 26 czerwca 1915 roku. Willis został szefem nowego przedsiębiorstwa. Rozwijając się, firma pozyskała imponujące kontrakty, realizując systemy m.in. dla Kongresu USA, Białego Domu i Madison Square Garden.

 

Innowacyjność i jakość
W 1922 roku, Carrier zaprezentował agregat odśrodkowy, pierwsze praktyczne rozwiązanie pozwalające na chłodzenie dużych przestrzeni. Urządzenie było bezpieczniejsze i bardziej wydajne niż rozwiązanie oparte o sprężarkę tłokową. O jakości zaprojektowanego urządzenia świadczy jedno z ostatnich zdjęć Carriera, zrobione w 1950 roku – przedstawia emerytowanego prezesa, oglądającego pierwsze takie urządzenie, które świetnie sobie radziło w Syrakuzach (stan Nowy Jork), w fabryce porcelany Onondaga. Połowa lat 20tych to także wynalazek nowego czynnika chłodniczego, który zastąpił trujący amoniak. W roku 1924 trzy agregaty odśrodkowe obsługiwały sklep J. L. Hudson w Detroit. W 1928 pojawił się pierwszy klimatyzator przeznaczony do mieszkań, zwany "Weathermaker".
W 1937 roku na rynku pojawiły się urządzenia klimatyzacji pojazdów. W 1946 roku można było podziwiać pierwszy klimatyzowany autobus miejski (San Antonio).

 

Carrier zmarł 7 października 1950 roku.

 

Zdjęcie jest własnością firmy Carrier.