German Industry Award dla Ziehl-Abegg

Producent wentylatorów Ziehl-Abegg otrzymał "Best of 2013" - nagrodę przyznawaną w kategorii technologii produkcji i budowy maszyn Industry Awards 2013. Industry Awards honoruje niemieckie, austriackie i szwajcarskie firmy, które spełniają zaawansowane wymagania ekologiczne, ekonomiczne i technologiczne. Do tegorocznej edycji konkursu aplikowało ponad 1200 przedsiębiorstw.

Nagroda przyznawana jest wspólnie przez wydawnictwo Huber Verlag für Neue Medien i Initiative Mittelstand. Ziehl-Abegg z Künzelsau wzięła udział w konkursie Industry Award po raz pierwszy i przedstawiła 30-osobowemu jury energooszczędny wirnik wentylatora o bionicznym kształcie. Ostatecznie Cpro pokonał wszystkie produkty z ponad 1200 złożonych wniosków otrzymując tytuł "Best of 2013"!

Forma kropli wody dla konstruktorów Ziehl-Abegg stała się idealnym kształtem do budowy cichych wentylatorów wyróżniających się, w porównaniu do tradycyjnych wentylatorów, wysoką energooszczędnością. Metal, z powodu niezwykle wysokich obciążeń, jako jedyny materiał był do tej pory zalecany i używany przy produkcji wirników wentylatorów. Próby stworzenia wirnika z tworzyw sztucznych zakończyły się fiaskiem, ponieważ plastik był w stanie osiągnąć oczekiwaną wydajność przy prędkości do 70 m/s. Chemikom udało się jednak stworzyć materiał kompozytowy ZAmid, który umożliwił techniczną realizację idealnej formy wirnika wentylatora. Już w czasie procesu produkcyjnego, zastosowanie nowego materiału powoduje znacznie mniejsze zużycie energii niż ta, jaka jest wymagana przy produkcji wirników stalowych. ZAmid to nowy materiał kompozytowy, który w 100% można poddać recyklingowi, co idealnie wpisuje się w koncepcję zrównoważonego rozwoju.

Ziehl-Abegg udało się połączyć w jedno - nowy materiał i obserwacje z zakresu bioniki: właściwość materiału podobnego do stali połączona została ze zoptymalizowanym kształtem produktu. Wirnik Cpro jest w pełni obiecującym przyszłościowo produktem w dwóch aspektach: z jednej strony, ze względu na zmniejszenie zużycie zasobów i energii podczas wytwarzania, z drugiej strony, ze względu na 15-procentowe zmniejsze zużycia energii podczas pracy.

Wykonany z jednolitego odlewu, niezwykle lekki, bardzo stabilny, bardzo wytrzymały, bardzo cichy i bardzo wydajny - oto nowy wysokowydajny wirnik Cpro Ziehl-Abegg.