Dron (bezzałogowy pojazd latający, sterowany radiowo przez jednego operatora), wyposażony w aparaty cyfrowe, czujniki i kamery telewizyjne, może sprawnie i stosunkowo tanio zebrać materiały do analizy termicznej budynku. Wykorzystanie drona sprawia, że analiza trwa do kilkudziesięciu minut (zamiast typowych kilku godzin), nie wymaga długotrwałych przygotowań ani użycia ciężkiego sprzętu, a eliminując prace na wysokości poprawia bezpieczeństwo.

Zdjęcia termograficzne umożliwiają szczegółową analizę stanu izolacji termicznej, lokalizację rzeczywistych mostków ciepła czy zawilgoceń, sprawdzenie funkcjonowania ciągów wentylacyjnych, miejsc przepływu powietrza i działania systemów grzewczych. Dron taki umożliwia też badanie obiektów przemysłowych, np. chłodni kominowych.

Jak informuje firma Sodexo, która od blisko dwóch lat korzysta z dronów do inspekcji zarządzanych nieruchomości, krótki czas diagnostyki i niższe jej koszty pozwalają na częstsze badania obiektów.

- Pomysł wykorzystania drona zrodził się w polskim oddziale naszej firmy i tutaj został pilotażowo wdrożony. Dron usprawnił i ułatwił wiele codziennych zadań realizowanych na terenie obsługiwanych przez Sodexo nieruchomości – mówi Norbert Ślusarczyk, Dyrektor Usług Technicznych Sodexo Polska On-site Services.

Zdjęcie: dron SDX na służbie (źródło: Sodexo Polska)