Współczesne domy są coraz bardziej energooszczędne i szczelne, a wszystko to po to, aby zatrzymać w nich jak najwięcej ciepła. Rekuperacja to rozwiązanie, które z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród osób, które rozpoczynają ważny projekt w swoim życiu, jakim jest budowa domu. Czy tego rodzaju wentylacja pomieszczeń może przyczynić się do tego, że koszty ogrzewania będą niższe?

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to rekuperacja
Rekuperacja, czyli inaczej wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to technologia, której działanie opiera się na specjalnym urządzeniu zwanym potocznie rekuperatorem. To on odpowiada za wymianę powietrza w dwóch kierunkach - z pomieszczeń mieszkalnych usuwane jest zużyte powietrze z dużą ilością dwutlenku węgla i wilgoci, a jednocześnie z zewnątrz napływa powietrze pozbawione zanieczyszczeń, bakterii, wirusów, kurzu i pyłów. Istotą działania rekuperatora jest nie tylko wentylacja, ale również wymiana ciepła pomiędzy powietrzem wywiewanym a nawiewanym. To właśnie ta cecha sprawia, że rekuperator może być wsparciem dla systemu grzewczego budynku. Instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła najlepiej rozważyć na etapie projektu domu. Nie oznacza to jednak, że tego rodzaju technologia nie może zostać zamontowana już w stojącym domu. Trzeba jednak liczyć się z tym, że koszty jej instalacji mogą być wtedy zdecydowanie wyższe i wiązać się ze zmianami w konstrukcji budynku.

Czy wentylacja powoduje utratę ciepła w domu?
W każdym nawet najbardziej energooszczędnym domu występują straty ciepła. Pewien procent energii cieplnej przedostaje się przez dach, komin, ściany, drzwi i okna. Istnieją systemy wentylacji, które powodują mniejsze lub większe utraty ciepła i dlatego należy dokładnie przemyśleć, na które z nich warto się zdecydować. Mniej energooszczędna jest wentylacja grawitacyjna nazywana też naturalną. Szacuje się, że straty ciepła w tym przypadku mogą wynosić od 30 do 60%. Powietrze, które dociera do domu zimą, np. poprzez wietrzenie lub instalację kominową jest chłodniejsze. Musi zostać ogrzane, a to oznacza, że system ogrzewania pracuje intensywniej. Technologią, która zapewni oszczędności w ogrzewaniu i uchroni dom przed dużymi stratami ciepła, jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Właściciele domów z tą technologią oszczędzają na kosztach ogrzewania nawet do 40%. Oznacza to, że rekuperatory zapewniają nie tylko komfort czystego powietrza, ale także przyczyniają się do tego, że dom staje się bardziej energooszczędny.

Oszczędności na ogrzewaniu dzięki rekuperacji
Czy rekuperacja zastąpi ogrzewanie budynku? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które rozważają inwestycję w system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Odpowiedź brzmi… nie! Instalacja rekuperatorów w domu jednorodzinnym przyczynia się do ograniczenia zapotrzebowania na energię budynku. W dalszym ciągu system grzewczy jest jednak niezbędny. Mechanizm, na którym opiera się działanie rekuperatorów polega na odzyskiwaniu energii z powietrza wywiewanego, a to natomiast skutkuje tym, że system ogrzewania nie musi ogrzewać nawiewanego do pomieszczeń powietrza. Rachunki za ogrzewanie mogą być wówczas niższe i to nawet o kilkadziesiąt procent. To ważna informacja, biorąc pod uwagę, że ceny takich paliw jak gaz płynny czy olej opałowy oraz energii elektrycznej systematycznie rosną.