Samsung rozszerzył gamę klimatyzatorów ściennych WindFree o elektrostatyczny filtr oczyszczający powietrze PM1.0, funkcję mrożenia i inteligentne opcje sterowania. Nowe klimatyzatory noszą nazwę WindFree Pure 1.0.

Według Samsunga filtr PM1.0 może filtrować cząsteczki kurzu o wielkości do 0,3 μm i dezaktywować niektóre rodzaje bakterii (Escherichia coli: powyżej 99%; gronkowiec złocisty: powyżej 99%), które są wychwytywane za pomocą elektrofiltru. Wydajność sterylizacji została potwierdzona przez brytyjskiego eksperta certyfikującego Intertek2.

Filtr PM1.0 można umyć, dzięki czemu użytkownicy mogą cieszyć się świeżym i czystszym powietrzem, jednocześnie oszczędzając na dodatkowych kosztach konserwacji związanych z wymianą filtra.

Dodatkowe czyszczenie zapewnia funkcja zamrażania urządzenia. Dzięki tej funkcji wymiennik ciepła jednostki wewnętrznej jest schładzany do -15°C, aby pokryć go szronem. Po przełączeniu w tryb odszraniania topniejący lód usuwa określone rodzaje bakterii w wymienniku ciepła. Korzystając z aplikacji SmartThings firmy Samsung, można wysłać powiadomienie, gdy wymiennik ciepła wymaga czyszczenia za pomocą funkcji zamrażania.

WindFree Pure 1.0 posiada również wskaźnik poziomu czystości powietrza do monitorowania jakości powietrza w pomieszczeniach. Umieszczony na wyświetlaczu czujnik laserowy mierzy stężenia PM10, PM2,5 i PM1,0 w powietrzu w pomieszczeniu i może sam się oczyszczać za pomocą funkcji AI. Jakość powietrza jest automatycznie wskazywana na wyświetlaczu w oparciu o najwyższe zmierzone stężenie i wyrażana za pomocą czterech różnych poziomów / kolorów.

Jakość powietrza w pomieszczeniach można stale monitorować za pomocą aplikacji SmartThings. Nawet gdy urządzenie jest wyłączone, czujnik kurzu może rejestrować aktualną jakość powietrza w pomieszczeniu. Powiadomienie jest wysyłane, gdy jakość powietrza osiągnie niski poziom. Za pomocą aplikacji SmartThings użytkownik może reagować na informacje, włączając zdalnie tryb oczyszczania. Oprócz monitorowania jakości powietrza i włączania lub wyłączania trybu oczyszczania, aplikacja Samsung SmartThings i sterowanie głosowe Bixby pozwalają użytkownikom włączać i wyłączać klimatyzator, wybierać preferowane tryby chłodzenia, planować operacje i monitorować zużycie energii.