Po premierze w 2013 roku, Samsung pokazuje wciąż nowe możliwości DVM S.

W bieżącym roku, Samsung poszerza typoszereg agregatów DVM S. Dotychczas największe jednostki zewnętrzne oferowały moc 22 HP (61,6 kW), obecnie doszły dwa nowe agregaty o mocy 24 HP (67,2 kW) i 26 HP (72,8 kW). Tym samym Samsung stał się pierwszym producentem, który oferuje urządzenia VRF typu monoblok o mocy 26 HP.


Większy zakres temperaturowy i certyfikat Eurovent

Rok 2015 przyniósł też zwiększenie zakresu temperaturowego pracy w trybie grzania. Dotychczas limitem deklarowanym przez producenta była temperatura -20 st. C. W tej chwili, po testach w laboratorium o kontrolowanej atmosferze, powiększono gwarantowany zakres pracy do -25 st C. - Testy urządzeń wykazały, iż  DVM S pracuje skutecznie nawet do -30 st C, przypomina Piotr Kałużniacki, Kierownik ds. Systemów Klimatyzacji firmy Samsung. - Zawdzięczamy to sprężarkom inwerterowym z wtryskiem par czynnika chłodniczego produkcji Samsung, które utrzymują wysokie ciśnienie czynnika po stronie tłocznej,  praktycznie niezależnie od temperatury powietrza zewnętrznego. Stąd też spadek mocy grzewczej przy -20 st. C wynosi zaledwie 10-20% w zależności od modelu agregatu.

Pod koniec 2014 roku deklarowane parametry systemu DVM S zostały potwierdzone certyfikatem Eurovent. Co warto odnotować, Samsung był pierwszym producentem, który uzyskał świadectwo certyfikacji w nowej kategorii VRF, jaką utworzył Eurovent.

Agregat chłodzony wodą
Moc wody i powietrza –  tym hasłem firma Samsung promuje obecnie system VRF z agregatami chłodzonymi wodą - DVM S Water. Różni się on od systemu DVM S sposobem wymiany ciepła w agregacie. Tu nośnikiem ciepła jest woda, która odprowadza lub doprowadza ciepło w zależności od trybu pracy. System pozwala na odzysk ciepła zarówno z pętli wodnej, jak i w obrębie samego układu chłodniczego. Ważnym aspektem jest możliwość rozłożenia kosztów inwestycji w czasie. To rozwiązanie jest obecne w ofercie producenta od kilku lat, lecz obecnie nabiera znaczenia w dobie rosnącego zainteresowania budynkami niskoenergetycznymi.

 


Jednostki wewnętrzne coraz lepsze
Równolegle z postępem w agregatach VRF, rozwija się segment jednostek wewnętrznych. Na rynku pojawiły się m.in. urządzenia przysufitowe o dużo większej mocy niż oferowana dotychczas. Do typoszeregu 5 kW i 7 kW dołączyły urządzenia o mocach 10, 12 i 14 kW dostępne w VRF i w serii CAC monosplit.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest jednostka kanałowa wysokiego sprężu o mocy 18 i 20 kW (do 200 Pa), zbudowana z dwóch sekcji - wentylatora i wymiennika. Pozwala to np. na umieszczenie głośniejszej sekcji wentylatorów poza pomieszczeniem, kiedy wymagane są w nim odpowiednie warunki akustyczne lub nie ma miejsca na umieszczenie całego urządzenia.

Źródło, fot. Samsung