Naukowcy z różnych zakątków świata pracują nad zrozumieniem wpływu jakości powietrza w pomieszczeniach (IAQ – Indoor air quality) na nasz ogólny stan zdrowia, oczekiwaną długość życia i nie tylko. Od domu i pracy po szkołę i przestrzeń publiczną, Europejczycy w dzisiejszych realiach spędzają około 90% czasu w pomieszczeniach1. Wraz z rosnącą troską o jakość powietrza w pomieszczeniach, najlepsze praktyki dotyczące obsługi i serwisu systemów HVAC w celu optymalizacji jakości powietrza w pomieszczeniach przy jednoczesnym zmniejszeniu ryzyka, są ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Badania wykazały, że zanieczyszczenie powietrza ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Obecna globalna pandemia koncentruje się również na niekorzystnych skutkach zdrowotnych spowodowanych nieefektywną wentylacją. Badania wykazały, że na obszarach o wyższym stężeniu zanieczyszczeń niższa jakość powietrza może zaostrzać szereg schorzeń, w tym choroby układu oddechowego i uszkodzenia układu krążenia, i jest powiązana z przedwczesną śmiertelnością na całym świecie2.

W 2009 r. Oszacowano, że 83% ludzi3 mieszkających w miastach w całej Europie było narażonych na zanieczyszczenia na poziomach przekraczających wytyczne WHO. Powietrze, którym oddychamy, zawiera widoczne lub niewidoczne zanieczyszczenia, niezależnie od tego, czy są wytwarzane przez ludzi - takie jak spaliny, metody gotowania, środki czyszczące i inne - lub przez środowisko - takie jak pyłki, bakterie i drobny kurz. A ponieważ powietrze w pomieszczeniach jest bardziej skoncentrowane, jego jakość jest zazwyczaj gorsza niż na otwartej przestrzeni4.

Nowe klimatyzatory pokojowe firmy LG Electronics zostały wyposażowne w technologię z działaniem antybakteryjnym, dzięki czemu użytkownicy mogą łatwiej zapewnić czyste powitrze w swoim domu. W roku 2021 modele klimatyzatorów LG DUALCOOL Deluxe i ARTCOOL Mirror są wyposażone w nowoczesną technologię UV LED - UVnanoTM. Technologia ta zapewnia, że przepływające powietrze jest czyste i utrzymuje wentylator w 99,99% wolnym od bakterii w świetle ultrafioletowym. Diody LED emitujące promienie UV są umieszczone pod wentylatorem, które bezpośrednio uszkadzają DNA mikroorganizmów, rozrywając ich wiązania, uniemożliwiając w ten sposób namnażanie. Po wybuchu pandemii COVID firma LG Electronics mocno angażuje się w rozwój prozdrowotnych funkcjonalności swoich klimatyzatorów, wyposażając je w nanotechnologię UV.


Dzięki pełnowymiarowemu procesowi oczyszczania powietrza w klimatyzatorze LG DUALCOOL, klimatyzator skutecznie oczyszcza powietrze, jednocześnie utrzymując komfortowy chłód w domu. Oczyszczacz powietrza może aktywnie neutralizować toksyny unoszące się w powietrzu w trzystopniowym procesie.

1. Automatyczne wykrywanie PM1.0: czujnik automatycznie wykrywa jakość powietrza i cząsteczki kurzu o wielkości do PM1.0
2. Dyfuzor jonów: dyfuzor jonów emituje 5 milionów jonów, które zabijają nanocząsteczki w powietrzu
3. System filtracji: Magnetyczny filtr mikropyłowy wychwytuje te nanocząsteczki obecne w powietrzu

Wreszcie wyświetlacz - stan jakości powietrza w pomieszczeniu wyświetla całkowitą jakość powietrza (IAQ) w postaci kolorów.

Co więcej, już w ubiegłym roku gama klimatyzacji komercyjnej została rozszerzona o klimatyzator kasetonowy DUAL Vane z oczyszczaniem powietrza. LG oferuje rozwiązanie problemu ultradrobnego pyłu, który szkodzi ludziom. Kaseta DUAL Vane to wysokowydajny produkt, który dostarcza czyste powietrze na dużej przestrzeni do 147m2. Pięciostopniowy system oczyszczania powietrza usuwa zapachy, zarazki i niewidoczny drobny pył PM 1.0. Co ważne, filtr można czyścić wodą, co pozwala na długotrwałe użytkowanie i zapewnia zdrowsze wnętrze.


(1) Źródło: https://www.evia.eu/indoor-air-quality/ 
(2) Źródło: https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa1817364 
(3) Źródło: https://www.euro.who.int/en/health-topics/environment-and-health/air-quality/data-and-statistics 
(4) Źródło: https://www.airparif.asso.fr/pollution/air-interieur-generalites 

 

Autor: Jakub LEJMAN – Product Engineer, Air Solution LG