Zmiany obejmą zarówno zakup, leasing i najem samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, jak i rozliczenia kosztów ich eksploatacji. Jeśli samochód będzie wykorzystywany do działalności „mieszanej” (zarówno dla celów firmowych, jak i prywatnych), będzie można odliczyć 50% VAT związanego z nabyciem (bez dodatkowych limitów kosztowych), jak i z eksploatacją samochodu. Wyjątkiem będą wydatki na paliwo – nie będzie można odliczać podatku VAT co najmniej do 1 lipca 2015 roku.

Wykorzystanie pojazdu do celów firmowych daje prawo do odliczenia 100% VAT. – Aktualnie obowiązujące przepisy dopuszczają możliwość odliczenia 100% VAT od pojazdów ciężarowych do 3,5 tony, które spełniają określone wymogi w zakresie ładowności i liczby miejsc – mówi w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Andrzej Sugajski, dyrektor generalny Związku Polskiego Leasingu. – Te pojazdy, jeżeli zostaną faktycznie wydane, na przykład leasingobiorcom, a umowy będą zarejestrowane w urzędzie skarbowym w ciągu 30 dni od daty wejścia w życie ustawy, zachowają prawo do pełnego odliczania podatku VAT.
Od 1 kwietnia zmieniają się obowiązkowe będzie prowadzenie szczegółowych rozliczeń i procedur administracyjnych, np.: ewidencja, rozliczanie użytku prywatnego przez pracowników, zasady odpowiedzialności za rzetelne raportowanie. Będzie to także wymagało złożenia do urzędu skarbowego odpowiedniej informacji.

Zdaniem ekspertów Business Centre Club, w wielu obszarach organ podatkowy będzie mógł z łatwością podważyć pełne prawo do odliczenia VAT przez przedsiębiorcę. Według organizacji, wielu przedsiębiorców zrezygnuje z pełnego odliczenia VAT z uwagi na uciążliwości administracyjne i groźbę sankcji za jej nieprawidłowe prowadzenie (do 720 stawek dziennych, czyli nawet do ponad 16 mln zł).

Według danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, cytowanych przez firmę badawczą Samar, od początku roku zarejestrowano w Polsce 17 228 aut osobowych z homologacją ciężarową, z czego w ciągu pierwszych 20 dni marca – 6 196 sztuk. W całym 2013 roku zarejestrowano 16 276 takich samochodów.