Według oficjalnego komunikatu, nasz kraj wybrano ze względu na “przyjaźń polsko-niemiecką, trwającą od wielu dekad”. Ważną przyczyną jest też znaczenie, jakie w obu krajach ma rządowa polityka prowadząca do energooszczędności i stosowania nowoczesnych technologii, zapewniających efektywność energetyczną.

Spójrzmy na liczby. Ok. 25% polskiego eksportu kierowanego jest do Niemiec. Maszyny i instalacje techniczne mają tu udział ok. 25 mld euro. Przykładowo, dla polskich firm z programu Ministerstwa Środowiska ‘Green Evo’, Niemcy są drugim co do wielkości rynkiem zbytu.

Zainteresowanie Polski rynkiem niemieckim widać także po danych targowych. Targi ISH są coraz ważniejszym miejscem nawiązywania kontaktów handlowych - powierzchnia wykupywana przez polskich wystawców (w 2013 roku było ich 64, na ten rok udział potwierdziło już 90 firm) wzrosła o ok. 53% od roku 2011 do 2013. W 2103 roku targi odwiedziło 2611 zwiedzających z Polski.

Na pewno warto powtórzyć wizytę także i w tym roku. Odbywające się co dwa lata targi ISH są największą europejską imprezą wystawienniczą w zakresie techniki sanitarnej, tj. nowoczesnych łazienek, energooszczędnego ogrzewania, techniki wentylacyjno-klimatyzacyjnej oraz energii odnawialnej. Tegorocznym targowym motto jest “Spotkanie komfortu i technologii”.  Filozofia tegorocznych targów to spojrzenie w przyszłość oraz ochrona zasobów naturalnych. Wydarzeniom targowym będą przyświecać trzy główne tematy: “Energooszczędność plus”, “Wnętrze+Technologia - harmonia funkcji i wyglądu” oraz “Budynki przyszłości”.

Wystawcy z zakresu wentylacji i klimatyzacji będą prezentować swoją ofertę w dziale “energia”, w halach 8, 9, 10 i 11, w zachodniej części frankfurckiego Centrum Targowo-Wystawienniczego. Będzie im poświęcona sekcja Airconect - wśród prezentowanych technologii znajdą się m. in. pompy ciepła stosowane do grzania i chłodzenia, solarne systemy klimatyzacji i odzysku ciepła, free cooling, chłodzenie z odparowaniem pośrednim czy systemy grzewczo-chłodzące stanowiące element struktury budynku. Wśród wydarzeń targowych znajdzie się m. in. Air-Conditioning Forum, organizowane przez targi we współpracy z niemiecką organizacją branżową Fachverband Gebäude Klima e.V. w hali 11.1. Tematyka skupi się wokół dyrektywy ekoprojektowej. Omawiane będą: wentylatory i dmuchawy w kontekście wymagań efektywności energetycznej, wentylacja w mieszkaniach, wentylacja centralna.

 

Żdjęcia: Messe Frankfurt Exhibition GmbH / Jochen Günther

 

Zakup biletów online

 

Lista polskich wystawców: http://ish.messefrankfurt.com/frankfurt/en/besucher/polen/aussteller.html

Wydarzenia targowe: http://ish.messefrankfurt.com/frankfurt/en/besucher/events.html