Messe Frankfurt, organizator ISH 2013 - prestiżowych i największych w Europie targów branży sanitarnej, grzewczej, technik klimatyzacyjnych i odnawialnych źródeł energii - podaje, że od 12 do 16 marca 2013 wystawę prezentującą ofertę 2.434 wystawców (2011: 2382) na powierzchni 258.000 metrów kwadratowych (2011: 255.900) we Frankfurcie nad Menem odwiedziło w sumie 190.000 gości. Powrót zimy i utrudniona komunikacja w wielu rejonach Europy w czasie trwania wystawy, w tym odwołane rejsy na lotnisku we Frankfurcie, zapewne zapobiegły jeszcze wyższej frekwencji. Po raz kolejny ponad jedna trzecia odwiedzających pochodziła z zagranicy.

To użytkownicy z udziałem około 35 procent stanowili największą grupę zwiedzających. Podobny jest odsetek użytkowników pochodzących z zagranicy. Odnotowano znaczący wzrost zwiedzjących z rynków wschodzących, z Europy Wschodniej, Afryki Północnej, Azji Południowo-Wschodniej, Bliskiego Wschodu i Chin.

Niemieccy wystawcy pozytywnie wypowiadają się na temat obecnej sytuacji gospodarczej. 94 procent respondentów oceniło sytuację gospodarczą za dobrą lub zadowalającą. Cele targowe osiągnęło 85 procent ankietowanych, którzy zdołali dotrzeć do grup docelowych w 76 proc., co oznacza wzrost o dwa do trzy procent w stosunku do poprzedniej edycji ISH. Wystawcy spoza Niemiec ocenili swoje zadowolenie nieco mniej optymistycznie, lecz na równie wysokim poziomie, z 81 procentami.

Średnia pozytywnych opinii zwiedzających osiągnęła 97 procent czyli jest o trzy procent lepsza niż w 2011 roku. Ogólna ocena dotycząca targów ISH przez gości z kraju i z zagranicy pozostaje niezmiennie na bardzo wysokim poziomie i osiaga 96%.

Pozytywne oceny pochodzą także od stowarzyszeń branżowych wspierających ISH, takich jak ZVSHK i FGC, przedstawiając  ISH / Aircontec 2013 jako miejsce wyznaczające nowe standardy, gdzie międzynarodowy przemysł ma możliwość przedstawienia atrakcyjnych rozwiązań w celu zwiększenia efektywności energetycznej, komfortu i jakości powietrza w pomieszczeniach.

Tegoroczna wystawa ISH tematycznie ukierunkowana była na ochronę zasobów i zrównoważony rozwój, na efektywne zarządzanie zasobami, energii i wody. W temacie oszczędności energii w domach i budynkach, wykazano, że skuteczne produkty i technologia klimatyzacji, ogrzewania i wentylacji mogą przynieść oszczędności nawet do 50 procent zużycia energii. W temacie „wody” podkreślono, że nowoczesne projekty i międzypokoleniowe rozwiązania nie wykluczają się wzajemnie. Jednocześnie, ze względu na zmiany demograficzne, rośnie zapotrzebowanie na łazienki użytkowane przez kilka pokoleń.

Następna wystawa ISH odbędzie się we Frankfurcie nad Menem w dniach od 10 do 14 marca 2015 roku.

Opinie wystawców:

Martin Zährl, Manager Siemens Building Technologies Division, Frankfurt nad Menem: "Jesteśmy bardzo zadowoleni z prezentacji na tegorocznym ISH i pozytywnej odpowiedzi na naszą koncepcję stoiska, nowe rozwiązania i produkty. Moi koledzy i ja jesteśmy również bardzo zadowoleni z wysokiego standardu dyskusji prowadzonych na naszym stoisku i wizyt ekspertów z branży. Jest to cecha charakterystyczna ISH i sprawia, że ​​są to wiodące targi z zakresu ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji i automatyki budynków".

Lutz Reuter, prezes TROX: "Tegoroczny ISH to kolejny udany event dla TROX. 30 nowych produktów, które prezentowaliśmy na targach miały dobry odbiór przez odwiedzających nasze stoisko zainteresowanych i ekspertów."

>>wystawcy z Polski na ISH 2013

>>filmy na temat ISH 2013

Źródło: Messe Frankfurt