Na stoisku B 91 w hali 11.0 ISH 2013 we Frankfurcie nad Menem można obejrzeć trzy najnowsze produkty GEA Grasso – agregat na amoniak, nowe serie agregatów chłodzonych powietrzem i pomp ciepła oraz wchodzący do produkcji w 2. połowie tego roku nowy model kasetowego fan coila.

 

BluAstrumWysoka efektywność przy niskich obciążeniach
GEA Refrigeration Technologies przedstawiła nowe agregaty na amoniak z typoszeregu BluAstrum. Dzięki odpowiednim wymiarom i ich proporcjom, urządzenia łatwo mieszczą się w standardowych drzwiach, nic nie tracąc ze swej znanej wysokiej wydajności w warunkach częściowego obciążenia. W związku z tym nadają się do pracy w różnych warunkach obciążenia cieplnego. W sposób przyjazny dla środowiska mogą zastąpić stare, pracujące systemy. Pracują na czynniku naturalnym – amoniaku. Dostępne są w sześciu wymiarach, o maksymalnych wydajnościach chłodniczych od ok.  550 do 1730 kW (przy temperaturze zasilania i powrotu 6/12 °C). Do wysokiej wydajności urządzeń przyczyniają się też nowe sprężarki śrubowe z serii GEA Grasso MC. Urządzenia osiągają, zgodnie z klasyfikacją Euroventu, ESEER powyżej 8.
 
 

GAC GAHWydajne agregaty i pompy ciepła
Agregaty chłodzone powietrzem GAC i pompy ciepła GAH zostały wyposażone w sprężarki inwerterowe. Dzięki dwóch zintegrowanym inwerterowym sprężarkom scroll na prąd stały, nowe serie są energetycznie efektywnie, szczególnie przy obciążeniu częściowym. Osiągają wyjątkowe w swojej klasie wartości ESEER – do 4,7 – co obniża koszty eksploatacji, skraca okresy amortyzacji i emisję dwutlenku węgla. Urządzenia mają kompaktowe wymiary i dostępne są jako agregaty i pompy ciepła, każde w siedmiu wielkościach, o wydajności chłodniczej/grzewczej od 16 do 75 kW. Jako modele standardowe, mogą być instalowane zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz, poprzez połączenia kanałowe.

 

 

GEA Single Cassette-GekoPrzyjemnie zaokrąglona – GEA Single Cassette-Geko
W drugiej połowie 2013 roku GEA zaprezentuje ciekawy produkt z obszaru fan-coili. Pokrywa wylotu powietrza z technologią SWIRL pozwala na optymalizację rozprowadzenia powietrza w pomieszczeniu, dzięki przepływowi wirowemu. Nowy model wyposażony jest w zoptymalizowany wymiennik ciepła oraz wentylatory EC, co pozwala na ograniczenia zużycia mocy do 75% - zgodnie z klasyfikacją Eurovent urządzenia mają klasę efektywności energetycznej A. Znany już model z czterokierunkowym wylotem powietrza został udoskonalony dzięki wyposażeniu w opisane rozwiązania. Oba spełniają wymogi higieniczne standardu VDI 6022 i mogą być zintegrowane z systemem zarządzenia budynkiem. Dzięki systemowi sterowania GEA MATRIX, mogą współpracować z systemami GEA HVAC.

 

Źródło i foto: GEA Grasso