Arcadia to największy na świecie komercyjny, 2000-osobowy statek wycieczkowy, ważący 84 000 ton, zwodowany w 2004 roku. GEA zainstalowała system chłodzenia CO2 na statku Arcadia; trwają dyskusje nad wprowadzeniem tej technologii w całej flocie P & O Cruises.

Systemy chłodzenia wykorzystujące CO2 jako alternatywny czynnik chłodniczy dla chlorofluorowęglowodorów (CFC) i wodorochlorofluorowęglowodorów (HCFC) dotąd znajdowały zastosowanie w sektorze detalicznym. Opracowanie elastycznego systemu chłodniczego na CO2, które można bezpiecznie zainstalować w ograniczonym, stale poruszającym się środowisku statków morskich, do tej pory stanowiło wyzwanie. GEA wykorzystała ponad 100-letnie doświadczenie w projektowaniu i budowie przemysłowych urządzeń chłodniczych, aby opracować nową technologię transkrytycznych CO2 specjalnie dla statków. Na Arcadii zapewni chłodzenie dla pomieszczeń do przechowywania żywności i napojów.

Modułowe instalacje CO2 typu transkrytycznego działają z wykorzystaniem wielu sprężarek GEA Bock, zaprojektowanych specjalnie dla wysokich ciśnień systemów chłodzenia CO2. 

Trwają dyskusje między GEA i P & O Cruises w celu wprowadzenia transkrytycznych urządzeń chłodniczych CO2 do innych statków wycieczkowych w istniejącej flocie i zainstalowania tej technologii bezpośrednio na nowych statkach pasażerskich P & O Cruises.

 

Zdjęcie: Arcadia, P & O Cruises