Dwutlenek węgla (CO2) uważa się za szczególnie podstępny rodzaj zanieczyszczenia powietrza. Jest on ubocznym produktem spalania i oddychania ludzi: każdy z nas w ciągu godziny produkuje około 20 l dwutlenku węgla.

Za optymalną granicę poziomu dwutlenku węgla w pomieszczeniach domowych przyjmuje się do 1000 ppm, w biurach 1400 ppm (już wtedy powietrze odbieramy jako nieświeże). Gdy poziom CO2 osiągnie wartość 2500 ppm, robi się niebezpiecznie.

 

STĘŻENIE DWUTLENKU WĘGLA W POMIESZCZENIACH NIE POWINNO
PRZEKRACZAĆ 1000 ppm

2500 ppm TO WARTOŚĆ NIEBEZPIECZNA DLA ZDROWIA CZŁOWIEKA
POWODUJĄCA BÓL GŁOWY I MDŁOŚCI

 

Firma Rekueratory.pl wykonała badanie stężenia CO2 w dom z i bez rekuperacji we wrześniu 2013 r., pomiary poakzano na wykresach.

Oprac. Rekuperatory.pl

 

Oprac. Rekuperatory.pl


Wykres 1 (dom z rekuperacją) pokazuje start z pozycji około 900 ppm i utrzymanie się stężenia CO2 na tym samym poziomie w pomieszczeniu przez całą noc aż do 7 rano. Na podobnie stałym poziomie pozostaje poziom wilgoci w powietrzu (kolor zielony). Wykres 2 (dom bez rekuperacji z tradycyjną wentylacją grawitacyjną) pokazuje start z pozycji około 1000 ppm i stały wzrost stężenia CO2 w pomieszczeniu aż do około 2800 ppm w szczytowej fazie. Warto także zwrócić uwagę na rosnący w ciągu całej nocy poziom wilgoci w powietrzu (kolor zielony).