Minęło 25 lat od wprowadzenia na rynek pierwszej wersji programu Audytor.
Przez ten czas staraliśmy się, aby nasze programy w jak największym stopniu usprawniły Państwu proces projektowania. Dbaliśmy, żeby były one jak najbardziej przyjazne i jednocześnie rozwijały się zgodnie z Państwa oczekiwaniami.
Mimo wprowadzania nowych funkcji staraliśmy się unikać rewolucji w sposobie ich użytkowania. Jak uczy nas historia większość rewolucji zapowiada się atrakcyjnie a kończy katastrofą. Dzięki zachowaniu konsekwencji w sposobie pracy z programami na kolejnych etapach rozwoju ich użytkownicy nie musieli uczyć się wszystkiego od nowa.

To już 25 lat a wdaje się, że to było wczoraj.
Wszystko zaczęło się tak naprawdę jeszcze wcześniej, bo w 1984 roku kiedy pewien młody wówczas student Politechniki Warszawskiej zobaczył u swojego kolegi po raz pierwszy w życiu komputer ZX Spectrum. Okres fascynacji grami trwał dość krótko i szybko okazało się, że dużo ciekawsze jest zmuszenie tej zabawki (48 kilobajtów RAM, procesor taktowany zegarem 8Mhz) do wykonania jakiejś pożytecznej pracy.
Pierwsze napisane programy służyły do naciągania wyników pomiarów do sprawozdań z laboratoriów na studiach (mam nadzieję, że ujawnienie tej informacji nie spowoduje utraty dyplomu magistra). Potem były próby pisania prostych gier. Zabawa była tak atrakcyjna, że studia zeszły na drugi plan i w efekcie drugi rok studiów trwał trzy lata. Dopiero wizja obowiązkowej dwuletniej służby wojskowej sprowadziła studenta za ziemię. Na szczęście okazało się, że fascynację możliwością programowania można było połączyć z tematami realizowanymi na studiach.

Można powiedzieć, że w tym momencie rozpoczyna się historia programów Audytor.
Na trzecim roku studiów był do wykonania projekt niewielkiej instalacji centralnego ogrzewania w systemie grawitacyjnym. Realizacja tego projektu wiązała się z koniecznością przeprowadzenia żmudnych obliczeń iteracyjnych. Nie było wówczas Excela, nie było nawet komputerów osobistych klasy PC (młodzi projektanci pomyślą pewnie jak to możliwe).
Do dyspozycji był tylko ZX Spectrum i bardzo prymitywny kompilator Pascala. Wtedy powstał prosty program na potrzeby studenckiego projektu, liczący opory liniowe wg Colebrooka-White'a oraz opory miejscowe. Na szczęście prawa fizyki i mechaniki płynów nie podlegają modzie i poprawności politycznej, w związku z tym fragmenty kodu z tego pierwszego programu są do tej pory wykorzystywane w programach Audytor.

Dość szybko zdolności programistyczne owego młodego studenta zostały dostrzeżone przez kadrę naukową Politechniki Warszawskiej, a konkretnie przez prof. Roberta Rabjasza oraz dr Aleksandra Panka, którzy stali się jego mentorami.
Na uczelni pojawiły się pierwsze komputery klasy PC, na których można było zainstalować profesjonalny kompilator Pascala. W ramach studiów powstał program PĘTLA służący do projektowania poziomych instalacji jednorurowych, który jak na tamte czasy posiadał całkiem profesjonalny interface. Miał jeszcze jedną niezaprzeczalną zaletę: został zaliczony jako praca magisterska wyżej wymienionego studenta.
W trakcie pracy naukowo-dydaktycznej świeżo upieczony magister dalej rozwijał oprogramowanie związane z projektowaniem instalacji sanitarnych. Powstał program C.O. Reg. służący do wykonywania obliczeń regulacji hydraulicznej istniejących instalacji centralnego ogrzewania w docieplonych budynkach. Program był wykorzystywany do celów dydaktycznych i w pracach uczelnianych.

Zdobyte wówczas praktyczne doświadczenie przyczyniło się do dalszego usprawniania programu.
Dodany został moduł projektowania nowych instalacji, program został zaadaptowany do środowiska Windows, poprawiono system komunikacji z użytkownikiem.

W drugiej połowie 1994 roku program Audytor C.O. Reg. 1.0 pojawił się na rynku. Dalej sprawy potoczyły się z górki. Stworzone zostały nowe wersje programów, z płaską grafiką, grafiką 3D, a później również z możliwością pracy w technologii BIM.
Funkcjonalność programów jest stale rozbudowywana. Nad ich rozwojem pracuje cały zespół, którego trzon tworzą absolwenci Politechniki Warszawskiej.

Jak widać powstanie programów Audytor było w pewnym stopniu dziełem przypadku.
W odpowiednim czasie i miejscu spotkali się ludzie z otwartymi umysłami.
Na początku nikt nie zdawał sobie sprawy ani z celu jaki chcemy osiągnąć, ani z zakresu prac do wykonania. Podobno dobrze jest nie znać do końca skali przedsięwzięcia, a mądrzy ludzie mówią, że większość wynalazków powstała tylko dzięki temu, że ich twórcy nie zdawali sobie sprawy z tego, że jakiegoś problemu nie da się rozwiązać.

Autor: Piotr Wereszczyński