W spotkaniach zorganizowanych w Szczecinie, Poznaniu, Trójmieście i Olsztynie wzięło udział blisko 300 profesjonalistów HVAC.

Tematem przewodnim Seminariów były następujące zagadnienia:

I. Praktyczne zastosowanie innowacyjnych urządzeń w projektach HVAC.

II. Wykłady dr inż. Jarosława Mullera z Politechniki Krakowskiej dotyczące
- Dyrektywy Ekoprojekt - omówienie przepisów w praktyce, najczęstszych błędów i nieprawidłowości;
- inteligentnej automatyki - wpływu na oszczędności i efektywność działania systemów wentylacji;
- właściwego doboru i konfiguracji centrali klimatyzacyjnej.

III. Wykład mgr inż. Mateusza Fliszkiewicza ze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, Rzeczoznawcy SITP "Wentylacja pożarowa w garażach zamkniętych. Cele projektowe", podczas którego przedstawił:
- ewakuację oraz bezpieczeństwo ekip ratowniczo-gaśniczych
- porównał skuteczność wentylacji kanałowej i strumieniowej;
- przedstawił obliczenia wydajności wentylacji pożarowej;
- przedstawił sosób określani klasy temperaturowej wentylatorów.

Istotnym elementem spotkań była szeroka ekspozycja kilkudziesięciu urządzeń, od wentylatorów czy nagrzewnic poprzez profesjonalne kurtyny powietrzne, produkty akustyczne, po szeroką gamę central wentylacyjnych i liczne nowości. Uczestnicy Seminariów mogli więc naocznie poznać ich pracę, budowę i przetestować.

Dr inż. Jarosław Muller przedstawił działanie Dyrektywy Ekoprojekt w praktyce wraz z przykładami z rynku oraz konsekwencjami niestosowania się do przepisów. Poruszył też ważne, a często pomijane zagadnienie związane z inteligentną automatyka systemów wentylacyjnych, jej możliwościami i korzyściami.

Mgr inż. Mateusz Fliszkiewicz skupił się na trudnych zagadnieniach związanych z wentylacją pożarową w garażach zamkniętych. W swej prezentacji oparł się na licznych przypadkach praktycznych, wyzwaniach towarzyszących właściwemu zaprojektowaniu systemu.

Podczas Seminariów zainteresowani mogli szczegółowo poznać największy na rynku typoszereg central wentylacyjnych KOMFOVENT (wydajności 50 - 100 000 m3/h), zintegrowaną i fabrycznie okablowana automatykę, PLUG & PLAY, wysoce energooszczędne systemy - funkcje Air Quality, CAV/VAV i inne.

STAVOKLIMA zaprezentowała bogaty typoszereg kurtyn powietrznych (ekonomiczne, komfortowe, designer collection, przemysłowe) oraz kulisy tłumiące i elewacyjne czerpnie/wyrzutnie tłumiące - nowatorskie rozwiązania skutecznie redukujące hałas w instalacjach HVAC.

Pojawiły się dwie nowe marki: DANTHERM z ofertą modułowych i kompaktowych specjalistycznych central wentylacyjnych oraz osuszaczy powietrza do instalacji basenowych oraz innych obiektów, CASALS z szeroką gamą wentylatorów oddymiających, bytowych o zróżnicowanych parametrach i specjalistycznym przeznaczeniu.

Dużym zainteresowanie cieszył się nowości HAVACO tj. wentylatory kanałowe ICM i ICMsilent oraz wentylatory łazienkowe COMO Silent, COMO Design i VERTIGO. Niewątpliwie wpływ na to miały ich bardzo dobre parametry techniczne oraz korzystny i konkurencyjny stosunek ceny do jakości.