Nucleo 3000 Stavoklima Ventia

Fot. 1. Kurtyna powietrzna NUCLEO 3000. Wykonana z polerowanej stali nierdzewnej. Uchwyty montażowe tej serii pozwalają na ukrycie wszystkich instalacji
i przewodów połączeniowych. Zawory standardowo wbudowane w urządzenie.


Większość obiektów budowanych w naszym klimacie w wejściach ma zaprojektowane kurtyny powietrzne. Zgodnie z prawem budowlanym obiekty użyteczności publicznej muszą być wyposażone w wiatrołap, a obiekty bez wiatrołapu - w kurtynę powietrzną. Biorąc pod uwagę główne zadanie przed jakim stoi kurtyna powietrzna jako urządzenie wentylacyjne czyli oszczędność cennej energii, stosowanie jej w wejściach nie powinno podlegać dyskusji. Jednak nie wszyscy użytkownicy zdają sobie sprawę jak ważnym elementem łańcucha wentylacyjnego jest kurtyna powietrzna i nie decydują się na jej zakup lub podchodzą do tematu po macoszemu stosując urządzenia najtańsze lub źle dobrane. Tymczasem właściwy dobór kurtyny ma kolosalne znaczenie w jej poprawnym działaniu i skuteczności, a to z kolei przekłada się na większe oszczędności i mniejsze rachunki za energię. Potrzebę zastosowanie kurtyny powietrznej w obiekcie łatwiej jest sobie wyobrazić, jeżeli zastanowimy się nad konsekwencjami jej braku.

Do klientów którzy są sceptycznie nastawieni do stosowania kurtyn powietrznych przemawia dopiero tzw. „problem otwartych drzwi”. Pozostawiając otwarte drzwi w zimowe dni, powietrze zewnętrzne natychmiast wdziera się do budynku, powodując dyskomfort, a co najważniejsze ciągłą potrzebę dogrzewania pomieszczeń. Intensywność penetracji powietrza zewnętrznego zależna jest od kilku czynników:

  • różnicy gęstości powietrza wynikającej z różnicy temperatury,
  • siły wiatru,
  • wymiarów otworu drzwiowego,
  • czasu w którym drzwi pozostają otwarte,
  • konstrukcji i położenia budynku, (wysokości, kształtu, układu wejść względem stron świata), 
  • różnicy ciśnienia pomiędzy budynkiem a otoczeniem.

Compact 400 Stavoklima Ventia

Fot. 2. Kurtyny COMPACT 400 - profesjonalne zabezpieczenie drzwi przesuwnych i obrotowych. Obudowa lakierowana na dowolny kolor z palety RAL, osłony czerpni powietrza wykonane z polerowanej stali nierdzewnej. Przyłącza hydrauliczne oraz elektryczne poprowadzone od dołu urządzenia, zawory regulacyjne standardowo wbudowane w urządzenie.

Właściwy dobór kurtyny powietrznej pozwoli na zminimalizowanie wpływu powyższych czynników na zużycie energii ale nie wyeliminuje ich zupełnie, ponieważ nie ma urządzeń które zabezpieczą otwarte drzwi w 100 procentach. Różne serie kurtyn powietrznych są stosowane do różnych typów drzwi. Nie ma jednego uniwersalnego urządzenia, które jest w stanie sprostać każdej potrzebie: inna jest konstrukcja i wyposażenie w akcesoria kurtyn do montażu poziomego - nad drzwiami; inna do drzwi obrotowych, a jeszcze inna do drzwi przesuwnych. Tylko producenci kurtyn posiadający w swojej ofercie wiele różnych typów i serii urządzeń są w stanie zaoferować kompleksowe rozwiązanie „problemu otwartych drzwi”.

Arcus Stavoklima Ventia


Fot. 3. Kurtyna ARCUS - specjalistyczne urządzenie do drzwi obrotowych z obudową z polerowanej stali nierdzewnej.

Przyłącza hydrauliczne oraz elektryczne poprowadzone od dołu urządzenia, zawory regulacyjne standardowo wbudowane
w urządzenie. Praca kurtyny uzależniona od ruchu drzwi obrotowych.

Aby pomóc właściwie dobrać urządzenie do konkretnych potrzeb użytkownika firma STAVOKLIMA udostępniła program doboru kurtyn powietrznych RATUS, wspomagający dobór kurtyn powietrznych oraz niezbędnych akcesoriów w zależności od warunków panujących na obiekcie oraz sposobu ich montażu. RATUS  w sposób intuicyjny pomaga wybrać właściwe urządzenie do konkretnych potrzeb użytkownika. Do wszystkie kurtyny STAVOKLIMA dobranych na podstawie programu doboru można wygenerować kartę doborową z wyspecyfikowanymi parametrami pracy i wszelkimi potrzebnymi do właściwego działania akcesoriami.

Ratus Stavoklima Ventia

Program RATUS --> pobierz ze strony www.ventia.pl

Tubex Stavoklima Ventia

Fot. 4. Kurtyna TUBEX w obudowie ze szczotkowanej stali nierdzewnej.

Przyłącza hydrauliczne oraz elektryczne poprowadzone od dołu urządzenia, zawory regulacyjne standardowo wbudowane w urządzenie.

 

Firma STAVOKLIMA jako wiodący producent kurtyn powietrznych specjalizuje się między innymi w produkcji kurtyn powietrznych do obiektów o podwyższonym standardzie. Kurtyny serii DESIGN to typoszereg, w skład którego wchodzą urządzenia zarówno do montażu poziomego jak i pionowego. seria DESIGN to urządzenia o nowoczesnym, intrygującym a jednocześnie ponadczasowym wyglądzie przeznaczone do stosowania we współczesnych rozwiązaniach architektonicznych, wszędzie tam, gdzie kurtyna oprócz swojej podstawowej roli spełnia również rolę atrakcyjnego dodatku architektonicznego w wejściu do luksusowych obiektów. Zastosowane w kurtynach serii DESIGN materiały pozwalają na umieszczenie urządzenia w reprezentacyjnych wejściach tworząc niepowtarzalny klimat.

Arcus-x Stavoklima Ventia

Fot. 5. Kurtyna ARCUS-X specjalistyczne urządzenie do drzwi przesuwnych. Obudowa ze szczotkowanej stali nierdzewnej. Przyłącza hydrauliczne oraz elektryczne poprowadzone od dołu kurtyny, zawory regulacyjne standardowo wbudowane w urządzenie. Arcus-X pracuje uruchamiane sygnałem bezpotencjałowym wyprowadzonym z automatyki drzwi przesuwnych.


Obudowy kurtyn serii DESIGN są wykonane z blachy nierdzewnej polerowanej lub szczotkowanej, blachy miedzianej patynowanej lub lakierowanej bezbarwnym lakierem w celu uniknięcia pokrycia patyną, lub blachy ocynkowanej lakierowanej na dowolny kolor z palety RAL. Nowoczesne rozwiązania technologiczne automatycznie dostosowują parametry pracy kurtyn do zaistniałych warunków w wejściu do obiektu zwiększając skuteczność oszczędzania cennej energii. Montowane wewnątrz urządzenia zawory regulacyjne oraz dodatkowe DESIGNERSKIE uchwyty montażowe pozwalają na całkowite ukrycie instalacji doprowadzającej czynnik grzewczy oraz elektrycznej. Bogata gama typoszeregów oraz różnorodność wersji pozwala na właściwy wybór kurtyny serii DESIGN pasującej do każdego wejścia, opcjonalny pakiet oświetlenia halogenowego lub LED dodatkowo podkreśla jego wygląd i nadaje niepowtarzalny charakter.

Magnum Stavoklima Ventia

Fot. 6. Kurtyna MAGNUM w obudowie wykonanej z blachy miedzianej, urządzenie wyposażone w pakiet oświetleniowy podkreślający w niepowtarzany sposób strefę drzwiową. Zawory regulacyjne standardowo wbudowane w urządzenie.


Wszystkie urządzenia serii DESIGN są gotowe na dyrektywę unijną ERP 2015 poprzez możliwość zastosowania stałoprądowych silników komutowanych elektronicznie co pozwala na dodatkową oszczędność energii.

Posiadając szeroki wachlarz narzędzi i oprogramowania symulacyjnego STAVOKLIMA wykonuje analizy zapewniające doskonałe działanie i trwałość każdego detalu swoich wyrobów. Każdy element jest specjalnie opracowywany przez doświadczony personel korzystający z nowoczesnych technologii. Próby prowadzone podczas produkcji i po jej zakończeniu zapewniają 100 procentową niezawodność urządzeń.

Stavoklima Ventia