"Sprężarki chłodnicze. Budowa i zastosowanie" to nowy poradnik wydawnictwa Systherm, stanowiący rozwinięcie publikacji "Technika Chłodnicza dla Praktyków: urządzenia i przepisy prawne" (2010). W przygotowaniu tytułu uczestniczyli m.in.  dr inż. Wiesław Warczak, konstruktor i badacz, nestor polskiego chłodnictwa oraz prof. dr. inż. Jan Górski – członek Polskiej Akademii Nauk i specjalista w zakresie termodynamiki oraz przepływu par i gazów.

Trzystustronicowy poradnik podzielono na osiem rozdziałów opisujących zarówno zagadnienia teoretyczne, niezbędne dla zrozumienia procesów chłodzenia, jak i praktyczne - bazujące na doświadczeniu zespołu autorskiego. W pierwszym i drugim rozdziale, opisano kluczowe zagadnienia związane z termodynamiką i czynnikami chłodniczymi syntetycznymi oraz - popularyzowanymi w ostatni czasie - naturalnymi. W rozdziale trzecim i czwartym, autorzy omówili wszystkie typy sprężarek użytkowanych w przemyśle chłodniczym, ze szczególnym uwzględnieniem - coraz popularniejszych - sprężarek typu Turbocor oraz sprężarek, do pracy których stosuje się dwutlenek węgla. Problematyka strat w obiegach chłodniczych stała się natomiast wprowadzeniem do części praktycznej, gdzie w kolejnych rozdziałach poruszono zagadnienia związane z regulacją sprężarek, wyborem odpowiedniego oleju oraz doborem sprężarek do projektowanych instalacji chłodniczych.

Książka stanowi początek serii dedykowanych publikacji technicznych, w których szczegółowo zostaną opisane najważniejsze urządzenia chłodnicze, w tym wymienniki ciepła oraz agregaty chłodnicze.

Poradnik dostępny jest w księgarniach technicznych na terenie całego kraju, a także w sprzedaży internetowej i u wydawcy.