Wentylacja pod kontrolą. Poprawa bilansu energetycznego pomieszczeń.

Systemy KWL HELIOS kontrolowanej wentylacji pomieszczeń mieszkalnych odnawiają powietrze w sposób ciągły i równocześnie dzięki naturalnemu odzyskowi ciepła oszczędzają energię. Systemy te dbają o to, aby ludzie dobrze się czuli w powietrzu pozbawionym hałasu, kurzu i pyłu, o idealnej zawartości wilgoci. Jednym z podstawowych systemów naturalnego odzysku ciepła firmy Helios jest gruntowy glikolowy wymiennik ciepła.

Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła KWL HELIOS

Fot. 1. Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła KWL HELIOS

Gruntowy glikolowy wymiennik ciepła SEWT firmy Helios w sposób istotny podnosi efektywność urządzeń wentylacyjnych z odzyskiem ciepła. SEWT oszczędza jeszcze więcej energii i obniża koszty ogrzewania do minimum. Jest optymalnym uzupełnieniem urządzeń wentylacyjnych z odzyskiem ciepła.

Elementy gruntowego solankowego wymiennika ciepła SEWT

Fot. 2. Elementy gruntowego glikolowego wymiennika ciepła SEWT


Gruntowy glikolowy wymiennik ciepła wykorzystuje fakt, że temperatura występująca w gruncie pozostaje w ciągu całego roku stała. By zapewnić możliwie wysoki odzysk ciepła, rura gruntowa wymiennika powinna być ułożona co najmniej na głębokości 1,2 m, gdzie temperatura gruntu przez cały rok wynosi ok. 8-12° C.

System w czasie pory zimowej pozwala na wstępne ogrzanie zimnego powietrza do 14° C. Dzięki temu powietrze zewnętrzne dostaje się do centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła o temperaturze powyżej 0° C, a tym samym pracuje bez zagrożenia zamrożeniem. Wynikiem tego jest wyższy stopień skuteczności oraz wyższa temperatura powietrza nawiewanego.
W okresie letnim gruntowy glikolowy wymiennik ciepła powoduje ochładzanie powietrza zewnętrznego, co daje przyjemny efekt schładzania powietrza w pomieszczeniach. W czasie przejściowym następuje cyrkulacja płynu glikolowego w zależności od mierzonej przez termostat temperatury zewnętrznej. Tym samym powietrze zewnętrzne dostaje się stale do urządzenia wentylacyjnego w stanie energetycznie zoptymalizowanym, przez co dodatkowo zostaje oszczędzana energia.
Cyrkulacja glikolu w zależności od temperatury zewnętrznej realizowana jest poprzez kompletne urządzenie hydrauliczne z wszystkimi koniecznymi do podłączenia elementami sterowania do pracy automatycznej lub ręcznej.

Oprócz zestawu pompowego system wyposażony jest we wskaźniki temperatury, automatyczny odpowietrznik z zaworem zwrotnym, termostat z dwoma zadanymi wartościami do automatycznego sterowania obiegu glikolu w trybie pracy lato/zima oraz naczynie zbiorcze.
Płynny glikol służący jako nośnik ciepła znajduje się w elastycznej rurze kolektora ziemnego PEHD  Ø 32 mm, dostarczanej w zwojach 100 m.
Przekazywanie ciepła odbywa się poprzez wysokosprawny, aluminiowy wymiennik umieszczony w dwuściennej, zaizolowanej (izolacja 20 mm) obudowie z blachy stalowej. Zintegrowany filtr powietrza klasy G3 zapobiega przedostawaniu się brudów, insektów itp.

Innym systemem odzysku ciepła firmy Helios jest powietrzny gruntowy wymiennik ciepła LEWT. W sposób analogiczny jak glikolowy wymiennik ciepła wykorzystuje właściwości temperaturowe gruntu, a powietrze zewnętrzne zasysane jest nie bezpośrednio, lecz poprzez ułożony w gruncie kolektor rurowy.
Kolektor stanowi warstwowa rura z polietylenu Ø 200 mm przeznaczona do układania w ziemi. Rura jest  antybakteryjna i antystatyczna, prosta w czyszczeniu i w 100% bezzapachowa, dostarczana w  krążkach 2 x 25 m. Powietrze zewnętrzne zasysane jest do kolektora ziemnego poprzez kolumnę ssącą wykonaną ze stali szlachetnej o estetycznym wyglądzie. Ważnym elementem takiego rozwiązania jest kompletne sterowanie.

Zarówno w przypadku gruntowego wymiennika glikolowego SEWT, jak i powietrznego gruntowego wymiennika LEWT firmy HELIOS głównymi zaletami systemu są:
• oszczędność energii,
• dodatkowe wstępne podgrzewanie powietrza w okresie zimowym,
• schładzanie powietrza w okresie letnim,
• kompletny zestaw budowlany z wzajemnie dopasowanymi komponentami.

System rozprowadzania powietrza FlexPipe® - Oval

Rys. 3. System rozprowadzania powietrza FlexPipe® - Oval

Gruntowe wymienniki ciepła i nowoczesny systemem rozprowadzenia powietrza FlexPipe® - Oval w połączeniu z centralami wentylacyjnymi KWL stanowią perfekcyjny, energooszczędny system kontrolowanej wentylacji.

Autor: mgr inż. Krzysztof Drab

 

Przedstawicielstwa firmy Helios w Polsce

Polska centralna i północna:

ISTPOL Sp. z o.o.
ul. Borzymowska 32
03-565 Warszawa
tel./fax: 22 663 48 15, 639 86 48, 743 69 79
fax: 22 743 69 77
www.istpol.pl
e-mail: istpol@istpol.pl

Polska południowa:

PPUH “EL-TEAM” Sp. z o.o.
Aleja Młodych 26-28
41-106 Siemianowice Śląskie
tel. 32 204 36 28, 229 03 71
fax: 32 220 00 05
www.el-team.com.pl
e-mail: el-team@el-team.com.pl