Gdy niedawna powódź w północnej Macedonii zaczęła zagrażać krajowej sieci energetycznej, Simtech Solution, firma która dostała zadanie osuszenia kopalni, zgłosiła się o pomoc do WEG, globalnego producenta silników i napędów.

Jedną z konsekwencji tej katastrofy naturalnej z sierpnia 2020 roku było zalanie kopalni węgla pod elektrownią cieplną państwowego operatora ESM. Dolne poziomy kopalni zalało ponad 300 000 m3 wody, co wymusiło przerwanie wszystkich operacji wydobycia. Elektrownia cieplna ESM odgrywa kluczową rolę w systemie energetycznym północnej Macedonii – generuje łącznie 795 MW energii, co stanowi aż 70% całkowitego zapotrzebowania kraju.

To oznaczało, że kopalnię trzeba było szybko i skutecznie osuszyć. Kolejnym kluczowym czynnikiem był nadchodzący sezon grzewczy, w trakcie którego życie i zdrowie mieszkańców regionu zależą od energii produkowanej w tej elektrowni węglowej.

W obliczu tak wysokiej stawki koncern ESM zwrócił się o pomoc do firmy Simtech Solution, z którą pracuje już od ponad 10 lat oraz która specjalizuje się w dziedzinie automatyki, systemów SCADA, dystrybucji energii i zarządzania energią do różnych zastosowań – od automatyki przemysłowej po oczyszczalnie ścieków.

Wysokowydajne pompy
Pomimo wieloletniego doświadczenia eksperci z Simtech Solution po raz pierwszy mieli styczność z katastrofą naturalną. Igor Novevski, kierownik projektu i rozwoju biznesu w Simtech Solution: „Na drodze do sukcesu stało kilka przeszkód. Mieliśmy zaledwie kilka dni na zaplanowanie projektu i rozwiązania technicznego oraz trzy tygodnie na realizację. Byliśmy pod ogromną presją, aby osuszyć kopalnię na czas, a to z kolei wymagało szybkiej reakcji ze strony naszych partnerów”.

Projekt wymagał użycia wysokowydajnych pomp do usunięcia szlamu z kopalni. Wybór padł na trzy pompy 110 kW japońskiego producenta Tsurumi oraz trzy pompy 90 kW włoskiej firmy Dragflow. Maszyny dostarczyła firma TETRA DOOEL Bitola North Macedonia, oficjalny dystrybutor obu marek. Choć pompy dostarczono wraz z elektryką, czegoś w nich brakowało: skutecznego systemu rozruchu i wyłączania.

Kluczem do szybkiej, niezawodnej i bezpiecznej pracy były układy łagodnego rozruchu - softstartery, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę, jak ważny był projekt osuszania kopalni ESM.

Odpowiednie podejście
W tym celu eksperci z Simtech Solution zwrócili się do jednego ze swoich zaufanych partnerów, firmy WEG, której Simtech Solution jest dystrybutorem na region północnej Macedonii.

„Współpracujemy z WEG od wielu lat” – wyjaśnia Igor Novevski. „WEG International Trade, Austria dostarcza nam różnorodny sprzęt z doskonale wyposażonego magazynu w Niemczech. To był jeden z kluczowych czynników decydujących o wyborze dostawcy – zapas produktów i szybka dostawa. Specjaliści z WEG są niezwykle pomocni w doborze rozwiązań do potrzeb – wiedzieliśmy, że w przypadku tak ważnego projektu możemy na nich liczyć”.

Simtech Solution ma już doświadczenie z softstarterami SSW06 WEG, które mają za zadanie napędzać, hamować i chronić trójfazowe silniki indukcyjne. Tym razem jednak wybór padł na softstartery SSW900 WEG, które doceniono za znakomite parametry.

SSW900 to produkt stworzony z myślą o oszczędzaniu energii, integracji zabezpieczeń i wydłużonej eksploatacji silników elektrycznych. Układ ma wbudowany przekaźnik bypass, który przedłuża czas eksploatacji softstartera, ułatwia podłączenie do instalacji elektrycznej i ogranicza potrzebę rozpraszania ciepła.

Za softstarterami SSW900 przemawiały także bezawaryjność, diagnostyka, funkcje rozwiązywania problemów z datą i czasem oraz złącze sieciowe. Kompatybilność układów SSW900 z systemami cyfrowymi i interfejsami użytkownika (HMI) także była istotną zaletą – zwłaszcza w świetle wymogu zastosowania zabezpieczeń termicznych PT100, jaki postawił koncern ESM.

Jednak nawet po opracowaniu wszystkich systemów przed zespołem projektowym stał kolejny poważny problem: COVID-19.

Praca zdalna
Jak można przekazać wiedzę techniczną dotyczącą zastosowania i montażu softstarterów SSW900 w czasach, gdy podróże i spotkania na żywo są tak utrudnione? Zazwyczaj szkolenia WEG odbywają się w Niemczech, ale tym razem szkolenie online zorganizował oddział WEG International Trade w Austrii.

„Mamy w Brazylii ekspertów w dziedzinie automatyki” – wyjaśnia Kamil Rygiel, opiekun klienta i menedżer sprzedaży w WEG. „Prowadzili oni zdalnie wszelkie potrzebne szkolenia na bieżąco w czasie trwania projektu.”

Regularny kontakt w różnych sprawach przez cały projekt przyczynił się do bezproblemowej instalacji. Pomocne okazały się też wcześniejsze doświadczenia zespołu Simtech Solution z softstarterem SSW06 WEG.

„Chciałbym wyrazić ogromną wdzięczność wobec zespołu WEG, który pomógł nam w tych trudnych warunkach i był w stanie przeprowadzić szkolenia na początku projektu. Dystans i sytuacja w ogóle nie odbiły się na jakości szkolenia – naprawdę to doceniamy” – dodaje Igor Novevski.

Pomimo wyzwań w postaci krótkiego czasu realizacji i trwającej pandemii projekt osuszania zakończono w terminie, a rozwiązanie techniczne dostarczono klientowi końcowemu. Jakich korzyści może teraz oczekiwać zespół ESM?

Szersze spektrum automatyzacji
„Planujemy zintegrować system SCADA z systemem ERP elektrowni” – wyjaśnia Igor Novevski. „Po zobaczeniu rozwiązań WEG w akcji, klienta nie trzeba przekonywać. Firma WEG od dawna jest znana jako dostawca silników elektrycznych. Teraz jednak zyskuje reputację globalnego dostawcy rozwiązań do automatyki”.

Kamil Rygiel z WEG dodaje: „Coraz większe możliwości naszych produktów do automatyki, np. softstarterów SSW900, powodują, że WEG dostrzega nowe możliwości rozwoju na rynku europejskim”.

Pomyślne ukończenie projektu ESM w terminie dowiodło korzyści płynących ze stosowania softstarterów WEG w obliczu takiej katastrofy naturalnej. Dzięki temu północnomacedońska elektrownia ESM była w stanie przeanalizować dotychczasowe systemy i wprowadzić poprawki.