Zespół inżynierów z Uniwersytetu Colorado Boulder opracował polimer o właściwościach, których trudno szukać w naturze: niezwykły materiał przypominający folię posiada zdolność do chłodzenia obiektów przy zerowym zużyciu energii i wody, nawet w bezpośrednim świetle słonecznym. Folia ta może stanowić ekologiczny środek do chłodzenia budynków, urządzeń i procesów w energetyce, rolnictwie, przemyśle lotniczym i wielu innych branżach. Już teraz mówi się o możliwości poprawy efektywności i trwałości paneli słonecznych dzięki wynalazkowi amerykańskich naukowców.

Folia odbija światło słoneczne do 96% i promieniuje ciepło. Składa się z dolnej warstwy odbijającej i drobnych kulek szklanych osadzonych w specjalnym tworzywie, które zapobiegają nagrzewaniu się powierzchni znajdujących się pod folią, zwiększając powierzchnię promieniowania, dzięki czemu promienie słoneczne są odbijane i rozpraszane do otoczenia, nie docierając do powierzchni chronionych, czyli znajdujących się pod folią.

Materiał ma zaledwie 50 mikrometrów grubości i łatwo się ją zwija w rolki, co ułatwia transport, przechowywanie i nakładnie folii. Może ona okazać się rentowna do wykorzystania na szeroką skalę - zarówno dla zastosowań mieszkaniowych i komercyjnych. Więcej będzie można powiedzieć po badaniach materiału w prototypowym gospodarstwie (200 m2).

Wraz z nowym materiałem pojawiły się kolejne nadzieje na zmniejszenie zużycia energii – choćby w samych Stanach Zjednoczonych zużywanych jest aż 6% wytwarzanej energii elektrycznej na cele związane z klimatyzacją.

Zespół badawczy szacuje, że już 20 m2 folii umieszczonej na dachu przeciętnego amerykańskiego domu będzie w stanie utrzymać wewnętrzną temperaturę do 20°C przy 37 C° na zewnątrz. Przenosząc te informacje na grunt europejski należy mieć na uwadze, że w Ameryce większość domów wykonanych jest z drewna i nie są to obiekty tak dobrze zaizolowane jak europejskie.

Więcej informacji o folii chłodzącej na stronie http://www.colorado.edu/today/2017/02/09/newly-engineered-material-can-cool-roofs-structures-zero-energy-consumption

Foto: Naukowcy-odkrywcy Ronggui Yang i Xiaobo Yin (z lewej) pokazują swój wynalazek (Glenn Asakawa/University of Colorado Boulder)