Europejski lider innowacyjnych rozwiązań w zakresie komfortowej wentylacji z odzyskiem ciepła zadebiutuje w tym roku  na największych w Polsce targach branży wentylacyjnej Forum Wentylacja - Salon Klimatyzacja, które odbędą sie 1-2 marca w Warszawie. Przed debiutem na pytania redakcji HVACR.pl odpowiedzieli Dyrektor Generalny Zehnder Polska Jerzy Stosiek oraz Project Manager Communication Services Marta Ziobrowska.

HVACR.pl: Jaka grupa zwiedzających znajdzie najwięcej dla siebie na Państwa stoisku i co Państwo dla nich przygotowali?

Zehnder: Marka Zehnder to rozwiązania łączące w sobie komfort, zdrowie i energooszczędność. Oferujemy wszystko, co konieczne dla uzyskania optymalnego klimatu wewnętrznego, odpowiednio dla każdego rodzaju budynku i każdego obszaru zastosowania. W roku 2016 w asortymencie naszej firmy pojawi się wiele ciekawych nowości. Produkty te imponują zaawansowaniem technologicznym i zorientowane są na jeszcze doskonalszą realizację efektywnego wykorzystania energii. W ramach targów planujemy pokazać między innymi nową generację jednostek wentylacyjnych ComfoAir Q. Będziemy także pokazywać nasze jednostki wentylacyjne XL w Arenie Technologii. Na nasze stoisko nr 62 zapraszamy przede wszystkim instalatorów zajmujących się wentylacją z odzyskiem ciepła, inwestorów przygotowujących się do dobrania odpowiednich rozwiązań wentylacyjnych, deweloperów oraz branżystów związanych w wentylacją.

 

HVACR.pl: Co zdecydowało o Państwa udziale w targach Forum Wentylacja - Salon Klimatyzacja?

Zehnder: Forum 2016 to doskonała okazja do zapoznania się z ofertą branżową oraz najnowszymi produktami i technologiami dedykowanymi branży wentylacyjnej, klimatyzacyjnej i chłodniczej, a tegoroczna edycja targów Forum Wentylacja - Salon Klimatyzacja 2016 zapowiada się rekordowo. Dla nas jest to bardzo ważny moment, ponieważ właśnie w tym roku wprowadzamy na polski rynek najnowocześniejszą na świecie linię jednostek wentylacyjnych ComfoAir Q. Pragniemy, aby zarówno profesjonaliści, jak i użytkownicy systemów wentylacji mogli się przekonać o niekwestionowanych zaletach rozwiązań Zehnder Comfosystems.

 

HVACR.pl: Jakie cele Państwu przyświecają, co chcieliby Państwo osiągnąć dzięki udziałowi w imprezie?

Zehnder: Zehnder to europejski lider, jeśli chodzi o innowacyjne rozwiązania w zakresie komfortowej wentylacji z odzyskiem ciepła. W bieżącym roku pragniemy zaprezentować nową linię jednostek wentylacyjnych Zehnder ComfoAir Q, która zastąpi bardzo udaną i znaną jednostkę Zehnder ComfoAir. Nowy model został udoskonalony pod wieloma względami, a w szczególności pod kątem energooszczędności. Warto zauważyć, że już parametry poprzedniego modelu spełniały wymagania Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska (NF 40 i restrykcyjne NF 15) – nowy model ComfoAir Q – prezentujący jeszcze wyższy poziom sprawności oraz energooszczędności, będzie mógł być zatem stosowany z powodzeniem nawet w budynkach pasywnych.

 

ComfoAir Q >>więcej

 

HVACR.pl: Nowy produkt został zapewne przygotowany z myślą o zmieniającej się sytuacji ekonomiczno-prawnej.  Jakie zjawiska najbardziej wpłyną w tym roku na polski rynek HVACR?

Zehnder: Wyróżnilibyśmy trzy najważniejsze zjawiska rynkowe.

Po pierwsze, wzrost sprzedaży systemów wentylacji mechanicznej spowodowany wprowadzeniem dofinansowań z NFOŚ. Z jednej strony, mamy dofinansowania dla osób budujących dom jednorodzinny. Kupujący mieszkanie od dewelopera mogą ubiegać się o dofinansowanie z programu „Dopłaty do domów energooszczędnych” prowadzonego przez NFOŚiGW. Wysokość dofinansowania jest uzależniona od uzyskanego wskaźnika rocznego jednostkowego zapotrzebowania na energię użytkową do celów ogrzewania i wentylacji (EUco), obliczanego zgodnie z wytycznymi NFOŚiGW, oraz od spełnienia innych warunków, w tym dotyczących sprawności instalacji grzewczej i przygotowania wody użytkowej. Aby uzyskać dofinansowanie, dom będzie musiał być wyposażony w system wentylacji mechanicznej, która będzie spełniała wymogi stawiane przez NFOŚ i nasze jednostki takie wymagania spełniają. Bardzo ciekawy jest program LEMUR-Energooszczędne Budynki Użyteczności Publicznej. Celem programu jest zmniejszenie zużycia energii, a w konsekwencji ograniczenie lub uniknięcie emisji CO2 w związku z projektowaniem i  budową nowych energooszczędnych budynków użyteczności publicznej oraz zamieszkania zbiorowego.

Po drugie, Dyrektywa 2010/30/UE  nakłada obowiązek wprowadzenia etykiet energetycznych. Producenci mają obowiązek informowania konsumentów o energooszczędności produktów za pomocą systemu etykiet. Etykieta taka daje konsumentowi możliwość porównania różnych urządzeń. Etykiety energetyczne umożliwiają konsumentom wybór produktu, który zużywa mniej energii, co pozwala im zaoszczędzić pieniądze. W łatwy sposób można porównać urządzenia dostępne na rynku oraz wybrać rozwiązanie najlepsze. Nasze jednostki mogą się poszczycić najwyższymi klasami efektywności energetycznej.

Po trzecie, świadomość klienta przekłada się na wzrost sprzedaży. W nowopowstających domach jednorodzinnych i mieszkaniach coraz częściej montuje się urządzenia klimatyzacyjne i wentylacyjne. Związane jest to przede wszystkim ze stale rosnącym standardem życia. Wzrasta poziom życia i wiedzy. Jako konsumenci świadomie decydujemy się na coraz nowsze, lepsze i bardziej energooszczędne rozwiązania, coraz częściej klienci wiedzą co kryje się pod pojęciem odzysk ciepła, wentylacja, rekuperacja. Obecnie budowane budynki są bardzo szczelne, dobrze ocieplone i aby zapewnić ciągły dopływ powietrza, niezbędna jest wentylacja mechaniczna. 

 

HVACR.pl: Biorąc pod waugę te zjawiska, jakie główne cele stawia sobie Zehnder na polskim rynku na rok 2016?

Zehnder: Głównym celem jest wprowadzanie produktów, które sprostają wymogom stawianym przez normy prawne i zastosowanie takich komponentów, by gremia oceniające aspekty energetyczne zastosowanych produktów nie miały wątpliwości w kwalifikacji danych. Zdajemy sobie jednak sprawę z możliwości niedociągnięć w materii deklarowanych wydajności przez znajdującą się pod sporą presją techniczną konkurentów. Musimy mieć na uwadze kontrolę otoczenia konkurencyjnego, by nie dopuścić do przejawów nieuczciwej konkurencji.

 

HVACR.pl: Jak udział w FW-SK może pomóc w realizacji tych celów?

Zehnder: Zehnder Polska stawia sobie za cel promowanie kompletnych systemów wentylacyjnych do domów jednorodzinnych. Wysokowydajne, wyposażone w szereg innowacji i akcesoriów towarzyszących centrale wentylacyjne, mają doskonałą opinię klientów. Kompletne, łatwe w implementacji systemy dystrybucji powietrza, stały się obiektem naśladownictwa wielu firm konkurencyjnych, ale pomimo presji cenowej, stanowią bardzo istotny fragment tego specyficznego rynku. Najważniejszy aspekt promocji na targach branżowych, to promocja rozwiązań w sektorze B2B – promowanie nowoczesnych, kompletnych rozwiązań jest nieodzowne z punktu widzenia relacji z otoczeniem profesjonalistów.

 

Zehnder zaprasza na stoisko nr 62 podczas Forum Wentylacja – Salon Klimatyzacja w dniach 1-2 marca w Warszawie

 

Marka Zehnder to rozwiązania łączące w sobie komfort, zdrowie i energooszczędność. Zehnder oferuje wszystko, co konieczne dla uzyskania optymalnego klimatu wewnętrznego, odpowiednio dla każdego rodzaju budynku i każdego obszaru zastosowania: od grzejnika inwestycyjnego po zrobiony na miarę grzejnik dekoracyjny, od kompleksowego systemu wentylacji pomieszczeń po filtrację powietrza oraz ogrzewanie i chłodzenie sufitowe. Firma Zehnder zawsze gwarantuje wybór innowacyjnego, zrównoważonego i dobrze zaprojektowanego rozwiązania. Posiadamy zarówno doświadczenie jak i kompetencje: w dziedzinie grzejników od ponad 80 lat, systemów wentylacyjnych od ponad 75 lat, systemów ogrzewania i chłodzenia sufitowego od 60 lat. Świadczą o tym nasze innowacyjne produkty, wysokiej jakości materiały, urządzenia i procesy ze 100% kontrolą jakości, wielokrotnie wyróżniane i często naśladowane wzornictwo, bogaty asortyment kolorów i powierzchni, przemyślane rozwiązania systemowe w dziedzinie ogrzewania, chłodzenia oraz uzyskiwania świeżego i czystego powietrza. Firma Zehnder zapewnia również niezawodny, terminowy serwis swoich produktów oraz fachowe doradztwo zarówno dla inwestorów, projektantów, jak i architektów oraz instalatorów. Zehnder to europejski lider jeśli chodzi o innowacyjne rozwiązania w zakresie komfortowej wentylacji z odzyskiem ciepła. W bieżącym roku pragniemy zaprezentować Państwu nową linię jednostek wentylacyjnych Zehnder ComfoAir Q.