Analitycy przepowiadają, że w 2015 roku nastąpi odrodzenie polskiego rynku budowlanego. Według specjalistów firmy z PMR, z 82 mld euro, które Polska otrzyma z Unii Europejskiej, aż 25 mld zostanie przeznaczonych właśnie na budownictwo. Istotną rolę w rozwoju tego sektora odegra rynek HVAC, którego wzrost w latach 2014-2015 przewidywany jest na poziomie 17,6%. Między innymi z tego powodu ITE Group postanowiło wprowadzić do Polski targi poświęcone branży systemów grzewczych, wentylacji i klimatyzacji.

Aqua-Therm to globalnie rozpoznawalna marka, obecna w 11 krajach. W końcu przyszedł czas na wprowadzenie jej do Polski – mówi Michał Grocki, manager targów Aqua-Therm. Sukces zagranicznych edycji, odrodzenie rynku budowlanego oraz rozwój branży HVAC w Polsce skłaniają nas do wierzenia w powodzenie przedsięwzięcia. Ponadto, będzie to pierwsza w naszym kraju profesjonalna platforma biznesowa, uwzględniająca również sektory systemów wodnych i sanitarnych oraz basenów – dodaje.

Klimatyzacja była niegdyś wyłączną domeną biurowców. Od pewnego czasu widać jednak rosnące zainteresowanie nowoczesnymi systemami wentylacyjnymi ze strony gospodarstw domowych i małych przedsiębiorstw. Co prawda w budownictwie mieszkaniowym nie są jeszcze regułą, ale bogacące się społeczeństwo, przywiązujące coraz większą wagę do jakości życia, może wpłynąć na widoczną zmianę takiego stanu rzeczy. Według danych z raportu PMR, firmy instalacyjne szacują, że ok. 20-30% właścicieli domów jednorodzinnych zdecydowało się na montaż systemu wentylacyjnego. To właśnie oni stanowią jedną z kluczowych grup docelowych dla producentów systemów HVAC, szczególnie że blisko 85% urządzeń przeznaczonych do odzyskiwania ciepła znajduje się właśnie w budownictwie mieszkaniowym.

Biorąc pod uwagę fakt, że coraz więcej inwestorów – zarówno prywatnych, jak i odpowiadających za budynki użyteczności publicznej – sięga po urządzenia mechanicznie wspomagające cyrkulację powietrza, w najbliższych latach możemy spodziewać się rosnącej sprzedaży sprzętu HVAC. Obecna wartość tych urządzeń wyceniana jest na około 2 mld USD.

Większa ilość zakupionych i zainstalowanych systemów HVAC to także wzrost zapotrzebowania na ich serwis, a także na późniejszą wymianę. Wygląda więc na to, że rynek klimatyzacji, wentylacji i systemów grzewczych jest w Polsce obiecujący i perspektywiczny.

Tym, co będzie odróżniało targi Aqua-Therm Warsaw od innych imprez, jest sekcja poświęcona rynkowi basenów i SPA, który w Polsce kształtuje się interesująco. Jego wartość szacowana jest na 60 mln dolarów amerykańskich i stale rośnie – nawet o 10-20% rocznie. Od początku maja 2014 roku, inwestorzy podpisali porozumienia w sprawie dotacji wartych niemal 57 mln USD. W ciągu najbliższych 4-5 lat, ilość resortów SPA & Wellness w Polsce prawdopodobnie ulegnie podwojeniu – obecnie takich obiektów jest u nas ok. 600.

Organizując Aqua-Therm, szczególną uwagę chcemy zwrócić na ich wartość merytoryczną. W Polsce brakuje wydarzenia, które obejmowałoby branżę HVAC „w pigułce”, oferując tym samym dostęp do najistotniejszych informacji o zmianach zachodzących na rynku, o jego potrzebach i specyfice – mówi Michał Grocki. Już teraz, zarówno wystawców, jak i odwiedzających, serdecznie zapraszam do uczestnictwa w naszych nowych targach! – dodaje.


AQUA-THERM WARSAW
16-18 września 2014
Centrum EXPO XXI
ul. Prądzyńskiego 12/14
Warszawa