Bezpieczna Ewakuacja to autorska inicjatywa firmy Smay - wielomiesięczny projekt badawczo-naukowy, prowadzony przez zespół ekspertów i naukowców z dziedziny wentylacji i bezpieczeństwa przeciwpożarowego na wielokondygnacyjnym budynku na terenie Expo Silesia w Sosnowcu. We współpracy z jednostkami straży pożarnej przeprowadzono 6 pożarów w skali rzeczywistej i ok. 80 prób dymowych.

Innowacyjność "Bezpiecznej Ewakuacji"

Program uzyskał wyróżnienie za innowacyjność jako pierwszy taki projekt w Polsce i jeden z nielicznych w Europie, który miał na celu:

  • weryfikację skuteczności różnych systemów oddymiania klatek schodowych,
  • lepsze rozpoznanie zjawiska rozwoju pożaru w warunkach zamkniętego pomieszczenia,
  • porównanie wyników prób dymowych z realnymi pożarami.

Dzięki realizacji programu firma Smay opracowała nowatorski system oddymiania klatek schodowych (zestawów odprowadzania dymu i ciepła) „ZODIC”. Innowacyjność systemu polega głównie na zastosowaniu mechanicznego nawiewu powietrza kompensacyjnego do przestrzeni klatki. Ma on znaleźć szerokie zastosowanie w budownictwie wielokondygnacyjnym, stanowiąc odstawę nowego standardu projektowania systemów oddymiania dla klatek schodowych.

Konkurs Top Builder

Konkurs Top Builder odbył się po raz 9. Jego celem jest upowszechnianie i poszerzenie wiedzy inżynierskiej o najnowszych rozwiązaniach, niezbędnych do budowy, modernizacji i podniesienia bezpieczeństwa obiektów, które powinny być realizowane w zgodzie ze zrównoważonym rozwojem, nowocześnie i efektywnie, dając gwarancję wysokiej jakości i trwałości. Przy wyborze produktów, rozwiązań i inicjatyw Kapituła konkursu zwracała uwagę na innowacyjność, konkurencyjność, wpływ na podniesienie jakości i bezpieczeństwa w procesie budowlanym oraz stopień powiązania z pracami badawczymi.

Na zdjęciu: Dyrektor Handlowy Smay, Marzena Maj, odbiera nagrodę. Fot. Smay.

-->więcej informacji o Gali Top Builder 2017

--> więcej informacji o projekcie "Bezpieczna Ewakuacja"