Norwegowie i inni, którzy lubią sporty zimowe, wkrótce będą mogli cieszyć się narciarstwem nordyckim i alpejskim przez cały rok, dzięki systemowi chłodniczemu PowerCO2OL firmy Carrier Commercial Refrigeration, który jest instalowany na SNØ - pierwszej całorocznej arenie narciarskiej w Norwegii - w Lørenskog. 

Instalacja systemu PowerCO2OL na arenie SNØ będzie największym transkrytycznym systemem chłodniczym CO2 w Norwegii składającym się z trzech szaf o łącznej pojemności 3100 kilowatów, które utrzymają temperaturę minus 4 stopnie Celsjusza, z możliwością osiągnięcia poziomu zaledwie minus 12 stopni Celsjusza, by sprawić, by zima trwała przez cały rok w hali narciarskiej.

- System CO2 firmy Carrier zaspokaja nasze zapotrzebowanie na długoterminowe, opłacalne rozwiązanie dla pierwszej norweskiej areny narciarskiej, która pozwoli odwiedzającym w każdym wieku cieszyć się zimą przez cały rok - powiedział Ing. Petter Nome, CEO, Ipnas, konsultant projektu SNØ.

Bezpieczna i łatwa w instalacji i obsłudze platforma PowerCO2OL jest odpowiednia dla wielu dużych aplikacji i może być zaprojektowana jako rozwiązanie jedno- lub dwutemperaturowe. Integruje modulację wyrzutnika pary CO2OLtec EVO jako standardową funkcję w celu uzyskania wysokiej efektywności energetycznej - do 30% oszczędności energii w skali roku w porównaniu ze standardowymi transkrytycznymi systemami CO2. Oferowane są różne konfiguracje, w tym bezpośrednie rozprężanie, zalane agregaty wody lodowej, systemy zalewane niskotemperaturowe wspomagane pompą oraz pompy ciepła ciecz-ciecz. Platforma może być pakowana w konfiguracjach wewnętrznych lub zewnętrznych, z wydajnością chłodzenia do 1,2 megawatów z pełnym odzyskiem ciepła. Wszystkie funkcje są zarządzane przez przyjazny i elastyczny kontroler.

 

System PowerCO2OL firmy Carrier Commercial Refrigeration

System wykorzystuje naturalny czynnik chłodniczy CO2 (R744), który jest bezpiecznym i nie niszczącym warstwy ozonowej gazem o potencjale globalnego ocieplenia (GWP) wynoszącym zaleedwie 1. Potencjalne wycieki czynnika chłodniczego nie wywierają dodatkowego wpływu na globalne ocieplenie, jak to ma miejsce w przypadku tradycyjnych systemów wykorzystujących syntetyczne czynniki chłodnicze o wyższym GWP, ponieważ systemy CO2 stosowane przez Carriera wykorzystują dwutlenek węgla z powietrza zewnętrznego.

SNØ ma zostać otwarty w styczniu 2020 roku. Obszar pokryty śniegiem o powierzchni 36 000 m² będzie obejmował 2000-metrową trasę biegową i trzy 500-metrowe stoki slalomowe z wyznaczonym obszarem dla początkujących. Arena ma być naturalnym miejscem wypoczynku dla osób w każdym wieku i oczekuje powitania ponad 400 000 gości w pierwszym roku działalności.

 

Na foto głównym: Norweska arena narciarska SNØ w Lørenskog