Założona w 2007 roku i mająca siedzibę w Beaverton w stanie Oregon firma Senva specjalizuje się w projektowaniu i produkcji szerokiej gamy czujników, głównie w sektorach klimatyzacji i wentylacji, a także ze specjalną linią dedykowaną jakości powietrza w pomieszczeniach uruchomioną w 2021 roku.

Firma posiada zakład produkcyjny o powierzchni około 2500m2 i jest w trakcie rozbudowy do nowego obiektu o powierzchni 3250m2 z nowym laboratorium badawczym.

Przychody w 2021 r. wyniosły 12,7 mln USD przy zatrudnieniu około 65 osób.

Wycenione na 34 mln USD przejęcie obejmuje całą działalność Senva Inc i jest dokonywane za pośrednictwem spółki celowej należącej do amerykańskiej spółki zależnej Carel USA Inc. Carel dokona również dodatkowej płatności w wysokości do 4 mln USD związanej z pewnymi wynikami EBITDA.

Carel domaga się „licznych” synergii dzięki integracji obu firm w zakresie produktów, wzmacniając wizję Carel jako jednego dostawcy zróżnicowanych rozwiązań dla sektora HVAC. Dostrzega również połączone know-how prowadzące do coraz bardziej wyrafinowanej oferty produktów (lepsza łączność, innowacyjność i personalizacja).

Jest to pierwsze strategiczne przejęcie przemysłowe Carel w USA, a oprócz stworzenia możliwości w zakresie sprzedaży krzyżowej w Europie/Ameryce Północnej, Carel widzi, że zakup otwiera niedostatecznie obsługiwane kanały sprzedaży, takie jak kontrahenci. Firma widzi również zwiększone moce produkcyjne Senva, które umożliwią przyszłą ekspansję produkcji artykułów marki Carel.

Ogłaszając przejęcie, dyrektor generalny Carel Group, Francesco Nalini, powiedział, że transakcja dodatkowo potwierdziła zaangażowanie firmy w jej cele rozwojowe poprzez fuzje i przejęcia.

„Przejęcie firmy Senva podkreśla zainteresowanie Grupy rozwojem i konsolidacją jej obecności w Stanach Zjednoczonych, ale jest również częścią procesu ekspansji w sektorze zaawansowanych czujników (którą realizujemy wraz z kwietniową transakcją Arion), która pozwoli mieć coraz większe znaczenie w projektowaniu energooszczędnych, przyjaznych dla środowiska maszyn” – powiedział.