Kappa Rev FC seria LGW to według informacji producenta pierwsze na świecie agregaty wody lodowej ze sprężarkami śrubowymi, które pracują z czynnikiem nowej generacji R1234ze (czynnik z grupy hydrofluoroolefin). Wartość GWP dla tego czynnika wynosi 6.

Bezstopniowe sprężarki R1234ze produkcji niemieckiej zostały stworzone specjalnie do zastosowania z nowymi czynnikami. Biorąc pod uwagę lekką palność czynnika (projektowana klasa A2L), w przestrzeni sprężarki wbudowano detektor wycieków, z funkcją odpompowania czynnika chłodniczego.

Każde urządzenie Kappa REV FC seria LGW (od 245 do 1229 kW) wyposażone jest w dwie-cztery sprężarki. Dostępna jest opcja freecoolingu, a współczynnik EER osiąga wartość 3,3. W urządzeniach zastosowano też aluminiowe skraplacze mikrokanałowe, co poprawia sprawność i odporność na korozję, a także umożliwia mniejsze napełnienie czynnikiem (od 30 do 70%) i ograniczenie masy całego urządzenia o ok. 10%.

Dodatkowo, w urządzeniach Kappa REV FC seria LGW wdrożono nowe rozwiązania, m.in.:

  • ƒsterowanie zoptymalizowane pod kątem czynnika nowej generacji HFO,
  • ƒfunkcja Multilogic – do 32 jednostek podłączonych do tego samego obwodu hydraulicznego (większa sprawność przy częściowym obciążeniu, redundancja),
  • ƒwydajny free cooling dzięki unikalnemu rozwiązaniu rozdzielenia sekcji skraplacza i wymienników free-coolingu oraz innowacyjnej funkcji sterowania Multifree,
  • ƒzdalne zarządzanie jednostką poprzez zintegrowany serwer.

źródło, fot. Swegon