Uniwersal (Katowice) i Venture Industries (Łomianki k. Warszawy) to znani producenci wentylatorów, którzy pokażą swoje rozwiązania do bardzo szerokiego spektrum zastosowań w przedsiębiorstwach wodno-kanalizacyjnych - od eleganckiego wyposażenia łazienek w wydajne i ciche wentylatory łazienkowe aż do specjalistycznych urządzeń pozwalających na precyzjną wentylację podczas procesów technologicznych, np. w laboratoriach. Z pomocą doświadczonych doradców z Hurtowni Wentylacyjno-Klimatyzacyjnej DABROwent (Bydgoszcz) pomogą wybrać rozwiązania nie tylko skuteczne, ale i efektywne energetycznie.

Fot. 1. Wentylacja w służbie wod-kan: od wyposażenia łazienek w budynku biurowym do zaawansowanego wyposażenia laboratoriów. Fot. Venture Industries.

 

BoraPraktycznie każdy aspekt działalności przedsiębiorstwa wod-kan wymaga sprawnej wentylacji, poczynając od potrzeb bytowych, przez procesowe (obiekty technologiczne) po specjalistyczne (laboratoria, wytwórnie biogazu). Poczynając od podstaw, jak usprawnić istniejącą wentylację całego przedsiębiorstwa albo wybranych obiektów? Jeśli trudno o przebudowę obiektów lub modernizację istniejących systemów, można wspomóc wentylację grawitacyjną przez montaż wywietrzaków grawitacyjnych (na zdjęciu obok rozwiązanie o nazwie Bora firmy Uniwersal). Jeszcze bardziej zaawansowanym rozwiązaniem do zastosowania na kanałach wentylacji grawitacyjnej ogólnej jest wentylator hybrydowy, który zapewni nie tylko skuteczną wentylację, ale też znaczne oszczędności eksploatacyjne.

Fot. 2. Wentylatory hybrydowe - gdy wentylacja grawitacyjna "nie daje rady", symulują jej działanie. Fot. Uniwersal

Planując wentylację w nowym obiekcie lub jej przebudowę/remont, najlepiej oczywiście wziąć pod uwagę rozwiązania z zakresu wentylacji mechanicznej - poczynając od wentylatorów kanałowych do zastosowań ogólnych po wentylatory mechaniczne w wykonaniu chemoodpornym lub przeciwwybuchowym (na zdjęciu obok rozwiązanie o nazwie TD-Ex - do zastosowań w przestrzeniach zagrożonych wybuchem) - niezbędne przy typowych procesach technologicznych w oczyszczalniach ścieków.

Warto zwrócić uwagę nie tylko na przeznaczenie wentylatora, ale też na jego wykonanie. Do procesów technologicznych warto dobierać mocne, elastyczne jeśli chodzi o zakres pracy i wytrzymałe wentylatory w wykonaniu promieniowym lub bocznokanałowym. Przykładowo, niektóre wentylatory bocznokanałowe znajdą zastosowanie w dziedzinach wymagających precyzyjnego dawkowania powietrza oraz w zastosowaniach "pozawentylacyjnych", choćby w funkcji dmuchaw (np. napowietrzanie komór oczyszczania biologicznego).

Fot. 3. Specjalistyczne wentylatory bocznokanałowe - wentylator o napędzie bezpośrednim do procesów technologicznych oraz wentylator bocznokanałowy w wykonaniu przeciwwybuchowym. Fot. Venture Industries

 

Zapraszamy na stoisko nr B196, gdzie będzie można zobaczyć wszystkie pokazane w tekście produkty... i dużo więcej!

Będzie tam można także porozmawiać z redakcją HVACR.pl!

Targi WOD-KAN odbywają się 20-22 maja 2014 roku w Bydgoszczy (Centrum Wystawienniczo-Konferencyjne „Myślęcinek”). Jest to najważniejsza impreza wystawiennicza branży wodno-kanalizacyjnej w Polsce i jedna z największych w Europie, od lat ciesząca się niesłabnącym powodzeniem - w ubiegłym roku odwiedziło ją 8000 zwiedzających.

 

Foto główne: materiały prasowe Biura Targów Wod-Kan