Zrównoważony materiał na zrównoważoną energię do walki z globalnym ociepleniem?

Naukowcy z University of Maryland i University of Colorado Boulder stworzyli nowy materiał na bazie drewna: usuwając ligninę, kluczowy polimer organiczny, który nadaje drewnu siłę i kolor, a następnie kompresując celulozowe nanowłókna i dodając substancję hydrofobową. Lignina działa jak klej utrzymując razem inny główny składnik drewna, jakim jest celuloza. Lignina pochłania również światło podczerwone, co oznacza, że ​​drewno nagrzewa się w słońcu.

W rezultacie naukowcy uzykali jasny (biały) materiał budowlany, który może być wykorzystany np. na dachach i może pomóc w utrzymaniu chłodu w budynkach dzięki odbiciu ciepła.

Naukowcy przetestowali cool wood na farmie w Arizonie w ciepłych, słonecznych warunkach, przy słabym wietrze. Testy wykazały, że pozostawało średnio o 5-6 F (2,8-3,3oC) chłodniejsze niż temperatura powietrza otoczenia - nawet w najgorętszej części dnia. Naturalne drewno ogrzewa się w obecności światła słonecznego.

Poza tym naukowcy twierdzą, że nowy materiał jest dziesięć razy silniejszy niż drewno naturalne i mocniejszy niż stal. Jest również mniej podatny na uszkodzenia i może znieść większą wagę niż naturalne drewno. Ten rodzaj drewna mógłby być potencjalnie wykorzystany jako okładzina zewnętrzna, ale jest palny.

Wyniki badań cool wood zostały opublikowane w "Science" 9 maja 2019 r. "Drobne struktury w drewnie, które przenoszą wodę i składniki odżywcze do drzew, wykorzystane są tutaj do utrzymania ciepła w budynku, dzięki metodzie pasywnego chłodzenia, która potencjalnie mogłoby zaoszczędzić 20% rachunków za klimatyzację."