Nowa fabryka, pierwsza w Polsce, powstanie w Ksawerowie, 13 km na południe od Łodzi. Rozpocznie działalność w lipcu 2024 r. i uzupełni istniejące europejskie bazy produkcyjne w Belgii, Czechach i Niemczech.

Według polskiego premiera Mateusza Morawieckiego inwestycja Daikin jest największą w ostatnich latach firmą zagraniczną w Polsce.

Ta inwestycja uzupełnia o 840 mln euro ogłoszoną w zeszłym roku przez Daikin oraz nowe inwestycje w istniejących fabrykach. Dzięki temu całkowita kwota inwestycji Daikin Europe do 2025 r. wyniesie 1,2 mld EUR.

Prezes Daikin Europe, Toshitaka Tsubouchi, powiedział, że firma podejmuje wyzwanie ułatwienia przejścia społeczeństwa z kotłów na paliwa kopalne na pompy ciepła. „Ta fabryka będzie miała największą wydajność w Grupie Daikin Europe pod względem mocy grzewczej pompy ciepła” – stwierdził. „Dzięki tej inwestycji dążymy do osiągnięcia pierwszego udziału w rynku w każdym z głównych krajów”.

Prezes Daikin Europe Masatsugu Minaka wita polskiego premiera Mateusza Morawieckiego

 

„Decyzja o utworzeniu tej całkowicie nowej fabryki w Polsce pokazuje, że Daikin zdecydowanie odpowiada na rosnący popyt w Europie. Polska jest krajem o dużej liczbie wykwalifikowanych pracowników, a nowa fabryka zatrudni 1000 osób do 2025 roku” – powiedział wiceprezes Daikin Europe Hiromitsu Iwasaki.

„Dzięki naszym wysiłkom do 2025 roku będziemy produkować czterokrotnie więcej niż obecnie i stworzyć system produkcyjny ze stabilną dostawą na szybko rozwijający się rynek. Dzięki tej nowej fabryce kontynuujemy naszą strategię zbliżeniową, co oznacza, że ​​wszystkie produkty grzewcze sprzedawane w Europie są również produkowane w Europie" – dodał.