Emerson zachowa 40% udziałów w nowej firmie i otrzyma z góry około 9,7 mld USD wpływów gotówkowych przed opodatkowaniem oraz 2,25 mld USD w obligacjach sprzedającego. Transakcja wycenia firmę na 14 miliardów dolarów.

Nowa samodzielna firma zostanie nazwana Copeland, na cześć swojej marki sprężarek, co według Blackstone opiera się na „100-letniej spuściźnie marki, globalnej rozpoznawalności i wpływie w całej branży HVACR”.

Przejęcie obejmuje zawory Alco oraz całe portfolio produktów i usług na wszystkich rynkach końcowych HVAC i chłodnictwa, co odpowiada przychodom w wysokości około 5 miliardów dolarów.

W oświadczeniu Blackstone mówi, że zamierza rozszerzyć pozycję lidera firmy w branży i opracować nowe i zintegrowane rozwiązania technologii klimatycznej. W szczególności widzi, że firma odgrywa „kluczową rolę” w poprawie efektywności energetycznej rozwiązań grzewczych i chłodniczych, wskazując na „szybko rozwijający się rynek elektrycznych pomp ciepła i czynników chłodniczych przyjaznych dla klimatu”.

„Cieszymy się, że sfinalizowaliśmy tę znaczącą transakcję, kamień milowy w transformacji portfela firmy Emerson w spójnego globalnego lidera automatyzacji” — powiedział Lal Karsanbhai, prezes i dyrektor generalny firmy Emerson.

Wyjaśniając transakcję, prezes i dyrektor generalny firmy Emerson, Lal Karsanbhai, powiedział: „Wpływy z góry z tej transakcji pozwalają firmie Emerson rozwijać nasze portfolio na atrakcyjnych, szybko rozwijających się rynkach automatyki, podczas gdy nasza pozostała inwestycja niekontrolująca umożliwia firmie Emerson czerpanie korzyści z przyszłego wzrostu firmy Copeland pod Własność Blackstone, dopóki nie wyjdziemy z biznesu.

Copeland będzie nadal działać z St Louis, utrzymując globalny zasięg, aby obsługiwać klientów w Europie, Ameryce Łacińskiej, Azji, na Bliskim Wschodzie iw Afryce.

Przejęcie firmy Copeland Corporation przez Emersona za 500 milionów dolarów w 1986 roku było wówczas największym przejęciem w historii. Firma Copeland z siedzibą wówczas w Pittsburghu była największym amerykańskim producentem sprężarek chłodniczych i klimatyzacyjnych.