Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) i Uniwersytetu w Hongkongu opracowali nowy rodzaj powłoki okiennej, która pozwala odbić do 70% promieni słonecznych.

Folia zachowuje wysoką przejrzystość poniżej 32°C. Powyżej tej temperatury działa jak "autonomiczny system" odbijający ciepło. Naukowcy twierdzą, że jeśli wszystkie okna budynku zostałyby pokryte folią, koszty klimatyzacji i energii w tym budynku mogą spaść o 10%.

Folia odbijajaca promienie słońca jest podobna do przezroczystej okleiny z tworzywa sztucznego. Jej właściwości odrzucające ciepło pochodzą od mikrocząstek wbudowanych w folię - kulek wypełnionych substancją zmieniającą swoją fazę pod wpływem temperatury. Mikrocząstki kurcząc się lub rozszerzając pod wpływem temperatury dają folii bardziej przejrzysty lub matowy wygląd.

 


Powłoka staje się matowa po wystawieniu jej na działanie temperatury 32°C lub wyższej - przkład po przyłożeniu ręki

 

Film zastosowany latem na oknach mógłby biernie chłodzić budynek, a jednocześnie pozostawiać dużo światła. Nicholas Fang, profesor inżynierii mechanicznej w MIT, twierdzi, że materiał stanowi niedrogą i energooszczędną alternatywę dla istniejących technologii inteligentnego okna.

- Sprostanie wyzwaniu ma kluczowe znaczenie dla metropolii takiej jak Hongkong, gdzie obowiązują rygorystyczne wymagania odnośnie oszczędności energii - mówi Fang, odnosząc się do zobowiązania Hongkongu do zmniejszenia zużycia energii o 40% do roku 2025.

Naukowcy dowodzą, że znaczna część ciepła w budynkach pochodzi z okien od światła słonecznego. - Okazuje się, że na każdy metr kwadratowy, około 500 watów energii w postaci ciepła jest dostarczane przez światło słoneczne przez okno - mówi Fang. 

Jeśli wynalazek trafi do masowej sprzedaży, może ograniczyć koszty klimatyzacji. To istotne przy szacunkach, że klimatyzatory zużywają około 6% całej energii elektrycznej produkowanej w Stanach Zjednoczonych, przy rocznym koszcie 29 miliardów dolarów.